LAJMI I FUNDIT:

Dhjetë ‘kurthet’ që Italia duhet t’i shmangë kundër Spanjës dhe Kroacisë

Dhjetë ‘kurthet’ që Italia duhet t’i shmangë kundër Spanjës dhe Kroacisë

Il Corriere dello Sport parashikon ndeshjet e ardhshme të Italisë në Euro 2024 kundër Spanjës dhe Kroacisë duke thënë se Azzurri duhet të shmangë ‘dhjetë kurthe’ pas një debutimi të suksesshëm kundër Shqipërisë.

Italia takohet me Spanjën në VELTINS-Arena në Gelsenkirchen të enjten, 20 qershor 2024.

Si Azzurri ashtu edhe La Roja fituan në debutimin e tyre javën e kaluar dhe lojtarët  e Luciano Spallettit kanë besim të lartë, por Corriere dello Sport u dërgoi atyre një paralajmërim përpara ndeshjes së ardhshme.


Gazetari Alberto Polverosi shkroi dhjetë ‘rregulla’ që Azzurri duhet të ndjekë për të shmangur kurthet në dy ndeshjet e ardhshme dhe për t’u kualifikuar në raundin e 16-të.

EURO 2024: Dhjetë kurthe që Italia duhet të shmangë kundër Spanjës dhe Kroacisë

Rënie e vëmendjes – Luciano Spalletti gjithashtu e ka theksuar këtë. Italia shpëdoroi dy mundësi për gol për Shqipërinë. Azzurrët duhet të shmangin të njëjtat gabime ndaj skuadrave si Spanja dhe Kroacia.

Më klinike – Italia humbi të paktën dy deri në tre mundësi për të shënuar gol në debutimin e saj dhe do të duhet të jetë më klinike në dy ndeshjet e ardhshme. Davide Frattesi tha të njëjtën gjë në një konferencë për shtyp të hënën.

Vazhdon trendi i nisur nga tifozët shqiptarë - austriakët provokojnë francezët me bukën "baguette"
Lexo po ashtu Vazhdon trendi i nisur nga tifozët shqiptarë - austriakët provokojnë francezët me bukën "baguette"

Golat e sulmuesve – Chiesa, Scamacca dhe Pellegrini luajtën mirë kundër Shqipërisë, por golat erdhën nga një mbrojtës dhe një mesfushor. Spalletti do të ketë nevojë për më shumë gola nga sulmuesit e tij në këtë turne.

Harrojeni fitoren ndaj Shqipërisë – Italia duhet të harrojë menjëherë debutimin e suksesshëm në Dortmund, veçanërisht sepse Spanja dhe Kroacia janë më të forta se Shqipëria dhe do të ofrojnë një sfidë më të vështirë për Azzurrit.

Përvoja – Formacioni startues i Italisë kundër Shqipërisë ishte më i riu që nga EURO 1988, dhe ndonëse guximi i lojtarëve të rinj kontribuoi për të siguruar një fitore të merituar, Azzurri duhet të jetë gati për t’u përballur me skuadra më me përvojë si Spanja dhe Kroacia tani.

Merruni me cilësinë e Spanjës – Siç tha edhe Frattesi, cilësia individuale e lojtarëve të Spanjës është më e lartë se ajo e Italisë, kështu që Azzurri duhet të përballojë aftësinë e spanjollëve me një paraqitje kolektive të ashpër dhe të vendosur.

Mesfusha – Jorginho bëri bujë pas fitores së Italisë ndaj Shqipërisë, por Spanja nuk do t’i lërë aq shumë hapësirë ​​yllit të Arsenalit të enjten dhe, në të njëjtën kohë, Azzurri duhet të sigurohet që Rodri dhe Fabian Ruiz të mos kenë hapësirë ​​dhe kohë për aksione.

Lamine Yamal – Lojtari më i ri në Euro dhe një nga kërcënimet më të mëdha të Spanjës. Ai do të luajë në krahun e djathtë, duke kryqëzuar anët me Federico Dimarcon i cili duhet të sigurojë hapësirën e mbulimit përgjatë gjithë krahut.

"Chiesa dhe Barella mund të luanin edhe në 2006-tën, Dimarcon do ta zëvendësoja menjëherë" - Totti flet pas ndeshjes me Shqipërinë
Lexo po ashtu "Chiesa dhe Barella mund të luanin edhe në 2006-tën, Dimarcon do ta zëvendësoja menjëherë" - Totti flet pas ndeshjes me Shqipërinë

Nuk ka përllogaritje – Nëse Italia mposht Spanjën, kualifikohet në raundin e 16 me një lojë të lirë, nëse barazojnë, kanë dy rezultate në dispozicion kundër Kroacisë në raundin e fundit, por lojtarët e Italisë duhet të mendojnë vetëm për fitoren e ndeshjes së radhës kundër Spanjës dhe shmangni çdo shpërqendrim.

Mos mendoni se Kroacia është dorëzuar – Edhe nëse humbi 3-0 në debutimin e saj, Kroacia ka dëshmuar disa herë se nuk dorëzohet kurrë. Nëse ndeshja e fundit ndaj Italisë do të jetë vendimtare, duhet luajtur me angazhimin maksimal ndaj një ekipi krenar dhe të talentuar. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

“Është më e rëndësishme se nënshkrimi me Nico Williams' - Koeman fajëson rënien e Barcelonës me trajtimin e legjendave të klubit

La Liga
Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Lëshoi fushën i dëmtuar dhe me lot në sy – trajneri dhe presidenti i klubit flasin për gjendjen e Albion Rrahmanit

Ligat tjera
“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

“Do të jetë viti i tij, do të bëhet yll i “Old Trafford”” - Ten Hag ‘harron’ Leny Yoron dhe flet fjalë të mëdha për talentin tjetër të Man Utd

Premier League
Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Mourinho e do te Fenerbahce njërin nga mesfushorët e preferuar të Guardiolas

Ligat tjera
Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

Zbulohen pagat e lojtarëve në La Liga – dy lojtarë fitojnë më shumë se Mbappe

La Liga
Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Liverpooli po përgatit ofertën prej 65 milionë eurosh për top yllin e La Ligas

Premier League
Kalo në kategori