Kampionati Evropian i kësaj vere ka qenë tashmë një i tillë për të kujtuar gjithmonë, duke ofruar shumë momente që nuk do të harrohen në një kohë të afërt.

Me çerekfinalet, gjysmëfinalet dhe finalen që do të vijnë ende, mbetet shumë kohë për të ndodhur akoma më shumë, por faza e grupeve dhe raundi i parë i eliminimit direkt kanë bërë tashmë një përshtypje. Nga frika e tmerrshme e sjellë nga kolapsi i Christian Eriksen në fushë, jo shumë që ka ndodhur këtë verë do të cilësohet si e harrueshme.

As kampionët nuk mund të fitojnë

Portugalia dhe Franca erdhën të dy këtë verë si kampion – respektivisht të Evropës dhe botës – por të dy tashmë janë eliminuar në raundin e parë të eliminimit direkt. Portugalia nuk mund ta mposhtte Belgjikën, ndërsa Franca u eliminua në penalltia nga Zvicra, pasi ndeshja e rregullt dhe vazhdimet u mbyllen baras 3-3.

Spanja është përsëri emocionuese

‘La Roja’ u përball me shumë kritika në fillim dhe me të vërtetë luftoi për të shënuar, por më pas gjeti rrjetën pesë herë kundër Sllovakisë dhe pesë tjera kundër Kroacisë pas kohës shtesë. Pasi zhgënjeu në Kampionatin e fundit Evropian në Francë dhe në Kupat e Botës në Rusi dhe Brazil, është koha që Spanja të duket përsëri premtuese.

Goli nga distanca më e largët në Kampionatin Evropian

Patrik Schick shkroi historinë në Euro 2020, duke shënuar me një goditje fenomenale nga 45 metra kundër Skocisë. Ka pasur një numër golash të shkëlqyeshëm këtë verë, p ky i sulmuesit çek mund të ketë qenë më i miri.

Kthimi i tifozëve

Pas mbi një viti stadiumesh bosh, të vetmuar dhe të pajetë, futbolli është përsëri në duart e tifozëve. Kopenhaga dhe Puskas Arena kanë treguar më së miri se sa më argëtues është futbolli me tribuna të plota.

Golat e garantuara

Dy nga ditët me më së shumti gola në Kampionatin Evropian kanë ardhur këtë verë, ku 14 gola të shënuara të hënën janë një rekord në vete. Në fakt, tashmë ka pasur më shumë gola këtë verë sesa në tërësi në Euro 2016. Në 42 ndeshje ka pasur 118 gola dhe vetëm dy ndeshja janë mbyllur 0-0, ato ishin Spanja kundër Suedisë dhe Anglia kundër Skocisë.

Më shumë autogola se kurrë

Merih Demiral shënoi autogolin e parë në Euro 2020, në ndeshjen hapëse të Kampionatit Evropian dhe tashmë deri tani kanë qenë nëntë autogola. Më shumë se kurrë, ekipet po u ‘ndihmojnë’ ekipeve kundërshtare.

Cristiano Ronaldo, golashënuesi rekord

Duke shënuar pesë gola në emër të tij, Cristiano Ronaldo u ngjit në krye të klasifikimeve të të gjitha kohërave të Kampionatit Evropian me 14 gola. 20 gola në Euro dhe Kupat e Botës e bëjnë atë lojtarin me më shumë gola në këto dy turne të kombinuara dhe tani është barazuar me Ali Daei në 109 gola si golashënues rekord i golave ndërkombëtar në të gjitha kohërat.

Lidhjet familjare

Federico dhe Enrico Chiesa janë bërë babai dhe djali i parë – i çdo kombësie – që kanë shënuar në Kampionatin Evropian. Enrico e bëri këtë në vitin 1996 dhe Federico këtë verë, 25 vjet më vonë. Për më tepër, Thorgan dhe Eden Hazard po bashkohen me një listë mitike të vëllezërve – së bashku me vëllezërit Laudrup dhe De Boer – që kanë luajtur së bashku për ekipin e tyre kombëtar.

Rebelimi i kombëtareve të vogla

Hungaria, Zvicra, Republika Çeke dhe madje edhe Ukraina kanë dalë mirë deri më tani, me tre të fundit që të gjitha që kanë kaluar tashmë në çerekfinale.

Ndarje e drejtësisë e shkëlqyeshme

Pas 44 ndeshjeve nuk ka pasur shumë polemika për gjyqtarët. Vetëm performanca e Antonio Mateu Lahoz në ndeshjen e Francës kundër Portugalisë, duke dhënë tre penallti, krijoi polemika. Edhe atëherë, megjithëse, me dy penallti të qarta, nuk kishte shumë pyetje në lidhje me performancën e tij të përgjithshme.

/Telegrafi/