Halsey ka folur me sinqeritet se si vuajtja e një aborti në vitin 2015 e la të ndjehej ‘të demoralizuar’ dhe me ndjenjën më të keqe që ajo kishte përjetuar ndonjëherë si femër.

Këngëtarja 25 vjeçe, pranoi se ndjehej ‘e demoralizuar’ të ngrihej në skenë dhe të performonte si një simbol i ‘feminitetit dhe fuqizimit’ pas humbjes së fëmijës së saj të palindur, shkruan DailyMail.

Halsey tha se kjo ishte për shkak se ajo ishte ngjitur lart në karrierën e saj me zgjerim në muzikë, por ndjeu se nuk ishte në gjendje të bënte atë që ishte vënë ‘biologjikisht’ këtu për ta bërë.

Halsey (Foto: Noam Galai/Getty Images/Guliver)

Duke folur në një intervistë për The Guardian, Halsey zbuloi se ndihet e nervozuar të publikojë këngën e saj “More”, e cila ka të bëjë me dëshirën e një fëmije për të ardhur në jetë, për shkak të ngjarjes së tmerrshme që ajo ka pasur në të kaluarën.

Ajo tha: “Është ndjenja më e papërshtatshme që kam ndjerë ndonjëherë. Këtu po e arrij këtë jetë jashtë kontrollit dhe nuk mund të bëj një gjë që unë e vë biologjikisht në këtë tokë për ta bërë”.

“Atëherë më duhet të shkoj në skenë dhe të jem ky simbol seksi i feminitetit dhe fuqizimit? Është demoralizuese”, tregoi ajo.

Halsey (Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images/Guliver)

Pasi vuajti tre gabime dhe një diagnozë të endometriozës, Halsey iu nënshtrua një operacioni dhe ka ngrirë vezët e saj.

Gjatë intervistës ajo zbuloi se prognoza e saj e tanishme është pozitive dhe tha se mëmësia po ‘duket si diçka që mund t’i ndodhë asaj në të ardhmen dhe kjo është një mrekulli’.

Halsey gjithmonë ka folur hapur për sjelljet e saj të keqtrajtimit dhe endometriozës gjatë një paraqitjeje të vitit 2018.

Ajo i tha mediumit britanik: “Para se të kuptoja vërtet se çfarë do të thoshte për mua dhe çfarë do të thoshte për të ardhmen time, për karrierën time, për jetën time, për marrëdhënien time, gjëja tjetër që e dija ishte që isha në skenë duke u bërë keq në mes të koncertit tim kur endometrioza ime u shfaq”.

Halsey (Foto: Dimitrios Kambouris/Getty Images/Guliver)

“Dhe ndjesia e të parit qindra adoleshentë në fytyrë, ndërsa ju jeni duke gjakosur nëpër rrobat tuaja dhe akoma duhet të performoni, dhe duke kuptuar në atë moment se unë kurrë nuk dua të bëj atë zgjedhje përsëri për të bërë atë që unë dua ose duke mos qenë në gjendje për shkak të kësaj sëmundje”, tregoi artistja e cila vuan nga endometrioza.

Halsey shkoi në Twitter në vitin 2016 një status ku zbuloi diagnozën e saj pas vitesh vuajtje.

Ajo shkroi: “Nëse ndonjëri prej jush vuan nga Endometrioza, ju lutemi dijeni që nuk jeni vetëm. Unë e di se sa ngacmuese mund të jetë dhe sa shkurajuese mund të jetë sëmundja”.

Çfarë është Endometrioza?

Endometrioza është një patologji gjinekologjike, ku endometriumi (shtresa e brendshme e mitrës, e cila zëvëndësohet çdo muaj me ciklin menstrual) fillon të rritet jashtë mitrës. Shkaku i këtij çrregullimi ende nuk është i qartë, ndonëse janë zhvilluar shumë teori të ndryshme rreth tij, e lidhur kjo edhe me faktin se janë shumë mekanizma të përfshira në këtë patologji.

Më së shpeshti, endometrioza rritet zakonisht në vezore, por mund të prekë edhe zona të tjera siç është zorra apo indet pelvike (pjesa e poshtme e barkut). Këto lezione endometriale shoqërohen me gjakëderdhje kur vjen cikli, njëlloj si endometriumi normal, megjithatë, gjaku bllokohet brenda barkut të femrës, duke shkaktuar dhimbje dhe në disa raste duke formuar kiste të cilat janë të mbushur me gjak  në ngjyrë të errët. 

/Telegrafi/