LAJMI I FUNDIT:

Deklarata e Haxhiut për Kushtetuesën, Miftaraj: Reforma e dështuar në drejtësi është kontestuar edhe nga Komisioni i Venecias

Deklarata e Haxhiut për Kushtetuesën, Miftaraj: Reforma e dështuar në drejtësi është kontestuar edhe nga Komisioni i Venecias
Ehat Miftaraj

Pas deklaratës së ministres së Drejtësisë, Albulena Haxhiut se Gjykata Kushtetuese është pengesë për jetësimin e reformave në drejtësi, ka reaguar Ehat Miftaraj nga Instituti i Kosovës për Drejtësi (IKD).

Miftaraj përmes një postimi në rrjetin social në Facebook ka shkruar se Lëvijza Vetëvendosje (LVV) në rrugëtimin e saj e ka politikë dhe mision të identifikoj dhe targetoj armiq.

E për vitin 2024,  për LVV-në siç tha ai armiku numër një i saj është Gjykata Kushtetuese.


“Target i lehtë për ta sulmuar, etiketuar dhe faturuar dështimet e keq qeverisjes së LVV-së në mbi tre vite në pushtet”.

Miftaraj theksoi se reforma e dështuar në drejtësi është kontestuar edhe nga Komisioni i Venecias.

“Ndërhyrjet e papërshtatshme të kësaj qeverie janë konstatuar edhe nga ekspertët eminentë të Këshillit të Evropës.

Dështimet e kësaj qeverie janë ekspozuar edhe nga ato pak OJQ që kanë mbetur të pakapura dhe që nuk kanë hyrë në raporte kontraktuale dhe financiare me ministra dhe eksponentë të kësaj qeverie dhe legjislature.

Jo kompetenca, arroganca dhe qëllimet e këqija janë sinonim i kësaj qeverie, fajin dhe dështimin e keni në mesin tuaj edhe pse po akuzoni e mallkoni të tjerët”, ka thënë Miftaraj. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Valdete Daka: Faton Hajrizi nuk është liruar me kusht pasi i ka pasur 15 shkelje disiplinore

Lajme
Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Gjërat që turistët pëlqejnë dhe nuk pëlqejnë në Prishtinë - përmendin qentë endacakë

Lajme
MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

MPJD: Shenjat e gishtërinjve të dërguara nga Serbia përshtaten me ato të Faton Hajrizit

Lajme

"Një mirëmbajtëse tek unë paguhet 1300 euro", sipërmarrësit në Shqipëri flasin për ngritjen e çmimeve në bregdet

Lajme
PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

PDK dhe LDK e dërguan statutin e ri të UP-së në Kushtetuese, Nagavci: Do të fitohet edhe kjo betejë

Lajme
Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në

Tre turistë të huaj vijnë në Kosovë dhe marrin me vete taksistin kosovar gjatë aventurave të tyre, video në "TikTok" mori mbi gjysmë milionë klikime

Lajme
Kalo në kategori