LAJMI I FUNDIT:

Cristiano Ronaldo dhe yjet e tjerë që përfunduan karrierën e tyre në ekipe më pak të njohura

Cristiano Ronaldo dhe yjet e tjerë që përfunduan karrierën e tyre në ekipe më pak të njohura

Pas një karriere të shkëlqyer në Manchester United, Real Madrid dhe Juventus, Cristiano Ronaldo vendosi t’i japë fund lojës së tij në nivele të larta, duke nënshkruar për Al Nassr.

Reklama

Në moshën 37-vjeçare, ylli portugez do ta mbyllë kështu karrierën e tij në një klub me sfida shumë më modeste sesa ishte mësuar.

Por, rrugën e ndjekur nga portugez, i cili do të paguhet me gati 200 milionë euro për secilin nga sezonet që do të kalojë në Arabinë Saudite, e kanë marrë edhe yje të tjerë në të kaluarën.

Nuk është për t’u habitur të shohësh se si yjet e tjerë kanë zgjedhur destinacione më të ngrohta për ditët e tyre të fundit në fushë.

Pele në NY Cosmos

Mbreti i futbollit, i cili fatkeqësisht ndërroi jetë kohët e fundit, ishte gjysmë në pension kur vendosi të nënshkruante për Cosmos për të lehtësuar problemet financiare që po e rëndonin.

Ai kishte dalë në pension prej disa kohësh kur ‘O Rei’, pasi humbi praktikisht të gjithë pasurinë e tij të paluajtshme, vendosi të rikthehej nga pensionimi.

Di Stefano në Espanyol

“Më lanë të shkoja natën dhe me tradhti”, kështu rrëfeu Alfredo Di Stefano largimin e tij nga Real Madrid , klubi ku u bë gjigant, në autobiografinë e tij.

Largimi i tij erdhi pas eliminimit të klubit kundër Interit në Kupën Evropiane dhe ai kishte oferta nga shumë klube, përfshirë Celtic dhe Milanin, por lojtari zgjodhi të largohej për në Espanyol.

Cruyff te Levante

Legjenda e Barcelonës dhe Ajaxit e mbylli karrierën me skuadrën spanjolle Levante. Ishin vetëm tre muaj nga marsi deri në qershor të vitit 1981, por mjaftueshëm për të gjeneruar shumë emocione.

Klubi u bë një skuadër kryesore në vitin 1981 dhe bordi njoftoi nënshkrimin e Cruyff, por ai shënoi vetëm dy gola në 10 ndeshje.

Guardiola te Sinaloa

Trajneri tashmë i Manchester City dhe legjenda e Barcelonës e kaloi sezonin e tij të fundit si lojtar me klubin meksikan Dorados de Sinaloa. Ai kujtohet me dashuri atje pavarësisht qëndrimit të tij të shkurtër në klub.

Shembuj të tjerë të lojës duke i dhënë fund karrierës së tyre në klube të pazakonta përfshijnë Rivaldon në Mogi Mirim, Andres Iniesta në Vissel Kobe, Xavi Hernandez në Al Saad dhe Alessandro Del Piero në Sydney FC. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
“Doja të përfundoja karrierën në Real Madrid”, Benzema në lamtumirën e tij

“Doja të përfundoja karrierën në Real Madrid”, Benzema në lamtumirën e tij

La Liga
I gjithë fjalimi emocionues i Benzemas në lamtumirën e tij nga Real Madridi

I gjithë fjalimi emocionues i Benzemas në lamtumirën e tij nga Real Madridi

La Liga
Postecoglou pritet të emërohet trajner i ri i Tottenhamit, ky mund të jetë formacioni i ri me tri transferime

Postecoglou pritet të emërohet trajner i ri i Tottenhamit, ky mund të jetë formacioni i ri me tri transferime

Premier League
Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Yjet e Milanit janë tërbuar pas shkarkimit të Maldinit ndaj drejtuesit

Serie A
UEFA 'pajtohet' me Mourinhon dhe Romën për paraqitjen e dobët të Anthony Taylor

UEFA 'pajtohet' me Mourinhon dhe Romën për paraqitjen e dobët të Anthony Taylor

Liga e Evropës
Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

Real Madridi e ka gjetur zëvendësuesin e Benzemas ndërsa punojnë në marrëveshjen sensacionale

La Liga
Kalo në kategori