City triumfon ndaj Evertonit dhe rikthehet në krye të Ligës Premier

MANCHESTER, ENGLAND - DECEMBER 15: Gabriel Jesus of Manchester City celebrates with teammates after scoring his team's first goal during the Premier League match between Manchester City and Everton FC at Etihad Stadium on December 15, 2018 in Manchester, United Kingdom. (Photo by Alex Livesey/Getty Images)

Manchester City është rikthyer te fitorja në Ligën Premier, pasi ka mposhtur Evertonin me rezultat 3-1.

Skuadra e Pep Guardiolës që nga fillimi i takimit filloi duke sulmuar mysafirët të cilët në këtë sfidë ishin me pesë mbrojtës.

Por kjo nuk i pengoi sulmuesit brazilian Gabriel Jesus që ta shënonte golin e parë në këtë takim në minutën e 22-të, pas asistimit nga Sane për 1-0.

Me epërsinë minimale të Cityt u mbyllën 45 minutat e para në këtë takim.

Dyshja Sane-Jesus edhe në fillim të pjesës së dytë bashkëvepruan shumë mirë duke ardhur edhe goli i dytë.

Gjermani asistoi në minutën e 50-të për brazilianin i cili shënoi golin e dytë personal në këtë sfidë.

Sulmuesi i talentuar anglez Calvert-Lewin ngushtoi epërsinë në minutën e 65-të pasi pranoi një asistim nga Digne.

Ndërkohë për 3-1 u përkujdes i inkuadruari nga banka rezervë në fushë, Raheem Sterling.

Raheem Sterling. (Photo by Alex Livesey/Getty Images/Guliver)

Me këtë fitore të arritur, City rikthehet në pozitën e parë në tabelë me 44 pikë të tubuara, dy më shumë se Liverpooli që ka një ndeshje më pak.

Në ndeshjen e radhës, City do të luajë përsëri në Etihad Stadium përballë Crystal Palace. /Telegrafi/