LAJMI I FUNDIT:

Cili është dallimi midis Topit të Artë dhe “The Best” të FIFA-s

Cili është dallimi midis Topit të Artë dhe “The Best” të FIFA-s

Çmimet më të mira individuale nga FIFA do të ndahen sonte (e hënë), teksa arritjet në vitin 2022 festohen në një ceremoni magjepsëse në Paris.

Reklama

Ngjarja u mbajt për herë të parë më 9 janar 2017, si një ringjallje e çmimeve të FIFA-s për lojtarin e vitit, i cili filloi në vitin 1991 dhe ndaloi në 2009.

Ndonjëherë ngatërrohet me Topin e Artë, një çmim krejtësisht i veçantë që jepet nga revista franceze France Football në vitin 1956.

Marca zbulon fituesit e çmimit "The Best" para nisjes së ceremonisë: Lojtari, portieri dhe trajneri i vitit
Lexo po ashtu Marca zbulon fituesit e çmimit "The Best" para nisjes së ceremonisë: Lojtari, portieri dhe trajneri i vitit

Në mënyrë befasuese, çmimi i FIFA-s dhe çmimi i France Football u bashkuan për t’u bërë shkurtimisht Topi i Artë i FIFA-s midis 2010 dhe 2015. Kjo dukej si një zgjidhje e thjeshtë që shmangte dy ceremoni shumë të ngjashme çmimesh në të njëjtin sport.

Megjithatë, ata u ndanë edhe një herë në vitin 2016 dhe FIFA shkoi me emrin e thjeshtë ‘The Best Fifa Football Awards’, ndërsa Topi i Artë i FIFA-s u kthye në të qenit vetëm Topi i Artë.

Pra, cilat janë ndryshimet kryesore midis të dyve:

Top 10 pretendentët e hershëm për të fituar Topin e Artë në vitin 2023
Lexo po ashtu Top 10 pretendentët e hershëm për të fituar Topin e Artë në vitin 2023

Nikoqiri

FIFA, organi qeverisës i futbollit, ndanë çmimet “The Best”, ndërsa revista France Football atë për Topin e Artë.

Koha

Në vitin 2022, për herë të parë, Topi i Artë u zhvendos në fund të sezonit dhe jo në fund të vitit. Nominimet u shpallën në gusht dhe ceremonia u mbajt në tetor.

Tri arsyet pse Real Madridi ka vendosur të bojkotojë ceremoninë e FIFA-s "The Best"
Lexo po ashtu Tri arsyet pse Real Madridi ka vendosur të bojkotojë ceremoninë e FIFA-s "The Best"

“The Best” nga FIFA mbahen në janar dhe festojnë vitin e kaluar kalendarik.

Çmimet

Çmimet priren të ndryshojnë nga pak çdo vit, por janë të ngjashme në të dyja ceremonitë, megjithëse ka disa dallime të vogla.

Të dy kanë çmime të veçanta për meshkuj dhe femra dhe çmime portierësh. Por, Topi i Artë kohët e fundit ka prezantuar një çmim të lojtarit të ri (Kopa Trophy) dhe një çmim për golashënuesin (Gerd Muller Trophy), si dhe klubi më i miri i vitit.

Si e shiti Ronaldo Topin e Artë të fituar në vitin 2013 te njeriu më i pasur i Izraelit
Lexo po ashtu Si e shiti Ronaldo Topin e Artë të fituar në vitin 2013 te njeriu më i pasur i Izraelit

“The Best” nga FIFA njohin arritjet për trajnerët më të mirë nga meshkujt dhe femrat, shpallin XI-të më të mirë dhe shpërndajnë çmimin Puskas për golin më të mirë të vitit.

Votimi

Procesi i vendosjes se kush fiton ka evoluar me kalimin e viteve. Në ditët e sotme, ekipi editorial në France Football zgjedh listat e gjata për çdo çmim dhe më pas i drejtohet një paneli gazetarësh nga e gjithë bota për të zgjedhur pesë lojtarët e tyre më të mirë. Vendi i parë merr gjashtë pikë, pastaj katër për të dytin, tre për të tretin e kështu me radhë, dhe pikët grumbullohen për të llogaritur një fitues. Gazetarëve u thuhet të votojnë bazuar në paraqitjet individuale dhe kolektive, votimin e ndershëm dhe një pamje të përgjithshme të karrierës së lojtarit.

France Football nuk e lejon Lionel Messin të krenohet me fitimin e Topave të Artë
Lexo po ashtu France Football nuk e lejon Lionel Messin të krenohet me fitimin e Topave të Artë

“The Best” nga FIFA ndryshon në varësi të çmimit, por ideja është që votimi të ndahet ndërmjet trajnerëve të ekipeve kombëtare, kapitenëve të ekipit kombëtar, përfaqësuesve të mediave dhe tifozëve që votojnë në faqen e internetit të FIFA-s, me secilën nga këto katër “shtylla” votimi, 25 për qind përcaktojnë rezultatin.

Prestigji

Topi i Artë dhe Topi i Artë Feminin mbeten çmimet më të fundit individuale në lojën për meshkuj dhe femra. Topi i Artë për meshkuj daton 67 vjet më parë, duke i dhënë atij rëndësi më të madhe historike dhe vlerësim të shtuar, ndërsa versioni i FIFA-s filloi shumë më vonë. /Telegrafi/