Çiklisti danez Mattias Skjelmose arriti një përfundim të jashtëzakonshëm në top 10 në në garën “Volta a Catalunya” pavarësisht se ra gati 15 metra në një “humnerë”.

Reklama

Skjelmose bëri atë që dukej një rrëzim i tmerrshëm me 58 kilometra të mbetura të garimit, duke u përplasur me garusiet e tjerë dhe më pas duke u rrëzuar në pyll. Megjithatë, garuesi i çiklizmit Trek–Segafredo, i cili u hodh mbi murin me tulla, doli disi nga incidenti i pa lënduar.

Dhe në një klip të postuar në Twitter , ai mund të dëgjohej qartë duke u lutur “Jam mirë, jam mirë. Më jep një biçikletë të re” ndërsa kthehej në garë në përpjekje për të vazhduar. Ai e menaxhoi siç duhet, dhe për meritë të tij përfundoi në mënyrë të admirueshme midis liderëve.

Reklama
Reklama

Çiklisti danez ishte i vendosur mirë përpara përplasjes në përroskë (e rrethuar me të kuqe)

Pas garës, Skjelmose, i cili e kaloi vijën me një fanellë të copëtuar, shpjegoi se çfarë ndodhi aty. “Unë dhe Antëan (Tolhoek) ishim në një pozicion mjaft të mirë vetëm pas Emirateve të Bashkuara Arabe në tatëpjetë”, tha ai pas garës.

“Pastaj dikush bëri një gabim frenimi dhe për fat të keq, unë isha jashtë, dhe nga jashtë ishte një shkëmb ku përfundova. Për fat, nuk e lëndova veten aq keq dhe u ktheva shumë shpejt në biçikletë dhe Antëan më ndihmoi të kthehem në grup”.

Skjelmose mori me shpejtësi një biçikletë të re nga ekipi i tij dhe shoku i skuadrës Antëan Tolhoek gjeti kohë për të ndihmuar mikun e tij të kthehej në rrugë.

Reklama

“Nëse ka një gjë të mirë për një përplasje, është se ju jeni të mbushur me adrenalinë dhe ky është ndoshta qetësuesi më i mirë i dhimbjes që mund të keni. Nuk ndjeva asgjë”, shtoi ai.

Reklama

Mattias Skjelmose ngjitet përsëri lart pasi ka rënë në përroskë

“Mendoj se kisha një engjëll mbrojtës me vete sot sepse ndihem mirë. Në fund i kisha të njëjtat këmbë si pjesën tjetër të ditës, kështu që ishte mirë. Unë isha shumë me fat, sigurisht”.

Ishte sprinteri Kaden Groves, ai që e mposhti Phil Bauhaus, një ditë pasi shoku i tij i skuadrës Michael Mattheës fitoi garën hapëse. Ishte fitorja e parë në fazën e Turneut Botëror për kampionin 23-vjeçar australian të garave rrugore. /Telegrafi/