Kampioni aktual i Ligës Premier, Chelsea janë të prirur për të marrë sulmuesin e Crystale Palace, Christian Benteke në huazim gjatë afatit kalimtar të janarit.

Sipas tabloidit britanik Daily Mail, Chelsea po eksploron mundësinë e një lëvizje huazimi për sulmuesin belg, Benteke.

Antonio Conte është i etur për të nënshkruar këtë muaj me një sulmues me përvojën e duhur në Ligën Premier për të ndihmuar skuadrën drejt përfundimit në top katërshe.

Chelsea mendon për Edin Dzekon Chelsea mendon për Edin Dzekon

Benteke thuhet se është ndër kandidatët e identifikuar nga hierarkia e Bluve për të arritur në këtë afat kalimtar, teksa në garë janë edhe Edin Dzeko dhe Petr Crouch.

Benteke duke festuar një gol e tij ndaj Leicester Cityt këtë sezon (Getty Images)

Kampionët e Premier Ligës do të preferonin të huazonin Benteke për pjesën tjetër të sezonit, por Palace thuhet se nuk është i gatshëm të marrë në konsideratë një kalim të përkohshëm.

Shqiponjat, megjithatë, mund të jenë të gatshëm të lënë sulmuesin belg për një marrëveshje të përhershme.

Nga Benteke te Pogba: 13 lojtarët që janë më të mirë se vëllezërit e tyre (Foto) Nga Benteke te Pogba: 13 lojtarët që janë më të mirë se vëllezërit e tyre (Foto)

Chelsea do të preferonte të nënshkruante një huazim pasi ata presin që Conte të largohet nga klubi në verë dhe trajneri i ri do të synonte emra tjerë.

Megjithatë, me kalimin e kohës Chelsea mund të jetë i detyruar të paguajë një tarifë të konsiderueshme transferimi për të siguruar një sulmues të ri. /Telegrafi/