Chelsea mund të bëhet klubi i parë që do të bëjë ofertë për francezin e vlerësuar lartë, Christopher Nkunku.

Sumuesi 24-vjeçar, mendohet të jetë një nga lojtarët më të kërkuar në planet këtë verë pasi gjigantët e Evropës do të përpiqen të testojnë vendosmërinë e RB Leipzigut.

Sipas mediumit francez L’Equipe, Chelsea mund të jetë klubi i parë që ka bërë ofertë për sulmuesin, me skuadrën nga Londra perëndimore që është raportuar si admirues afatgjatë i lojtarit.

Revolucion te Chelsea nga pronarët e rinj: Pritet transferimi i top pesë lojtarëve Revolucion te Chelsea nga pronarët e rinj: Pritet transferimi i top pesë lojtarëve

Pronari i ri i Chelseat, Todd Boehly, thuhet se do t’i sigurojë Thomas Tuchel një shumë të konsiderueshme parash për të rindërtuar skuadrën e tij këtë verë. Klubi besohet se dëshiron të përforcojë opsionet e tyre përpara pas problemeve të shumëpërfolura të Romelu Lukakut këtë sezon.

Nkunku do të përfaqësonte një grusht shteti për klubin, me lojtarin që kishte regjistruar 20 gola dhe 15 asistime në ligë për RB Leipzig këtë sezon. Përfshirja e tij në aspektin krijues të lojës tingëllon me mënyrën se si Tuchel pret që sulmuesit e tij të luajnë.

Chelsea, megjithatë, nuk ka gjasa të ketë një garë të lehtë për t’i siguruar shërbimet e lojtarit.

Nkunku thyen heshtjen dhe flet për të ardhmen e tij Nkunku thyen heshtjen dhe flet për të ardhmen e tij

Manchester United, raporton gjithashtu L’Equipe, thuhet se është i interesuar për lojtarin. Është interesante se Neëcastle, i nxitur nga mbështetësit e Fondit të Investimeve Publike të Arabisë Saudite, thuhet se ka një interes për sulmuesin, megjithëse raportohet se aktualisht nuk do të ishin destinacioni i parë i Nkunkut.

Pavarësisht kësaj, RB Leipzig thuhet se nuk ka ndërmend të shesë asetin e tyre të çmuar këtë verë dhe, me dy vjet të mbetura nga marrëveshja e tij aktuale, do të duhej një ofertë e konsiderueshme për ta larguar atë nga klubi gjerman. /Telegrafi/