LAJMI I FUNDIT:

Çdo ekip që është kualifikuar deri më tani në “Katar 2022” dhe pesë vendet që ende nuk e kanë prerë biletën

Çdo ekip që është kualifikuar deri më tani në “Katar 2022” dhe pesë vendet që ende nuk e kanë prerë biletën

Kualifikimet e Kupës së Botës kanë ardhur intensivisht dhe shpejt gjatë ditëve të fundit, derisa 27 përfaqësuese kanë realizuar kualifikimin, ndërsa kanë mbetur vetëm pesë përpara shortit të së premtes.

Kjo fazë e play-offi nuk do të marrë fund deri më 13-14 qershor, shkaku i sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës, pasi këta të fundit do të përballet me Skocinë, për të mësuar se kush kualifikohet në finale të play-offit, aty ku i pret Uellsi


Megjithatë, kjo fazë është afër përfundimit, kështu që është më e qartë se kush është kualifikuar, derisa në të premten do të përcaktohet se kush në cilën grup do jetë.

Lewandowski lë në shtëpi Ibrahimovicin, Polonia siguron biletën për Katar 2022
Lexo po ashtu Lewandowski lë në shtëpi Ibrahimovicin, Polonia siguron biletën për Katar 2022

Vendi mikpritës

Katari është konfirmuar prej kohësh për arsye të dukshme. Mund të jetë hera e fundit për një kohë që shohim një ekip të vetëm të kualifikohet automatikisht, pasi në vitin 2026, ShBA, Kanada dhe Meksika e organizojnë Botërorin dhe nuk do të ketë kualifikim automatik.

EVROPA

Një përmbledhje e shpejtë për ata që mund të harrojnë. Dhjetë grupe me pesë ose gjashtë ekipe. Skuadra kryesore kualifikohet automatikisht. Dhjetë nënkampionët si dhe dy fituesit më të mirë të grupeve të Ligës së Kombeve hynë në një strukturë play-off me 12 ekipe.

Nuk ka befasi tjetër, Portugalia eliminon Maqedoninë e Veriut – Ronaldo do të jetë në ‘Katar 2022’
Lexo po ashtu Nuk ka befasi tjetër, Portugalia eliminon Maqedoninë e Veriut – Ronaldo do të jetë në ‘Katar 2022’

Të martën në mbrëmje, Polonia dhe Portugalia rezervuan vendet e tyre. Kjo na jep listën e mëposhtme të ekipeve të kualifikuara nga Evropa.

Gjermania

Danimarka

Franca

Belgjika

Kroacia

Spanja

Serbia

Anglia

Zvicra

Holanda

Polonia

Portugalia

Skocia apo Ukraina ndaj Uellsit

AMERIKA JUGORE

Format shumë më i lehtë këtu. Dhjetë skuadra të Amerikës së Jugut luajnë me njëra-tjetrën në shtëpi dhe jashtë. Katër të parat kalojnë automatikisht dhe skuadra e pestë kalon në play-off ndërkonfederatash. Këtu janë përfaqësuesit.

Brazili

Argjentina

Ekuador

Uruguai

Peru/Kolumbi/Kili shkojnë në play-off ndërkonfederatash.

AFRIKA

Tre raunde (faza e grupeve, pastaj eliminimi) na lënë me pesë ekipe për të përfaqësuar Afrikën. Këto pesë janë konfirmuar.

Senegali

Kamerun

Gana

Maroku

Tunizia

Senegali dhe Gana sigurojnë biletën për Katar 2022, Egjipti dhe Nigeria në lot
Lexo po ashtu Senegali dhe Gana sigurojnë biletën për Katar 2022, Egjipti dhe Nigeria në lot

AMERIKA E VERIUT

Tre raunde na lënë me tetë ekipe që luftojnë për tre pika automatike dhe një vend ndërkonfederatash. Këtu janë skuadrat që kanë kaluar:

Kanadaja

SHBA/Meksika/Kosta Rika shkojnë në play-off ndërkonfederatash.

AZIA

Një tjetër me tre raunde. Raundi i tretë ka dy grupe me nga gjashtë ekipe. Dy të parët në secilin grup kalojnë automatikisht. Dy skuadrat e vendit të tretë do të përballen për të përcaktuar se kush do të kalojë në play offin ndërkonfederatash. Këtu janë skuadrat që janë kualifikuar:

Korea e jugut

Irani

Japonia

Arabia Saudite

Australia/Emiratet e Bashkuara Arabe do të kalojnë në play offin ndërkonfederatash.

Salah nuk e kishte shikimin e qartë në ekzekutimin e penalltisë për shkak të laserëve – tifozët mendojnë se duhej riekzekutuar
Lexo po ashtu Salah nuk e kishte shikimin e qartë në ekzekutimin e penalltisë për shkak të laserëve – tifozët mendojnë se duhej riekzekutuar

Konfederata e Oqeanisë

Zelanda e Re dhe Ishujt Solomon do të përballen me njëri-tjetrin për të parë se kush do të kalojë në play offin ndërkonfederata. Prandaj, ekipi i kualifikuar është shumë i thjeshtë.

Zelanda e Re/Ishujt Solomon

PLAY-OFF NDËRKONFEDERATASH

Këtu janë dy ndryshimet në play-off. Ato do të jenë AFC (Azi) – CONMEBOL (Amerika e Jugut) dhe CONCACAF (Amerika e Veriut) – OFC (Oqeania).

Australia/Emiratet e Bashkuara Arabe – Peru/Kolumbi/Kili

SHBA/Meksikë/Kosta Rika – Zelanda e Re/Ishujt Solomon

LISTA E PLOTË E SKUADRAVE QË JANË KUALIFIKUAR NË KUPËN E BOTËS

Pas 36 vitesh mungese, Kanadaja realizon ëndrrën e kualifikimit në Kupën e Botës - reagimi i Davies bëhet viral
Lexo po ashtu Pas 36 vitesh mungese, Kanadaja realizon ëndrrën e kualifikimit në Kupën e Botës - reagimi i Davies bëhet viral

27 nga 32 vende të konfirmuara:

Katari

Gjermania

Danimarka

Franca

Belgjika

Kroacia

Spanja

Serbia

Anglia

Zvicra

Holanda

Brazili

Argjentina

Ekuador

Uruguai

Irani

Korea e jugut

Japonia

Arabia Saudite

Kanadaja

Polonia

Portugalia

Senegali

Gana

Maroku

Tunizia

Kameruni. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

Inteligjenca Artificiale parashikon çdo fitues të Topit të Artë deri në vitin 2038

Ndërkombëtare
Hummels shpërthen keq ndaj trajnerit të Dortmundit para finales me Real Madridin

Hummels shpërthen keq ndaj trajnerit të Dortmundit para finales me Real Madridin

Liga e Kampionëve
Kyle Walker shpjegon pse futbollistët mbulojnë gojën ndërsa flasin mes vete

Kyle Walker shpjegon pse futbollistët mbulojnë gojën ndërsa flasin mes vete

Premier League
Girona kërkon të përforcohet për Ligën e Kampionëve, kërkon lojtarin e larguar nga Liverpool

Girona kërkon të përforcohet për Ligën e Kampionëve, kërkon lojtarin e larguar nga Liverpool

La Liga
Hansi Flick 'i beson' yllit 21-vjeçar të Barcelonës më shumë se Gavit

Hansi Flick 'i beson' yllit 21-vjeçar të Barcelonës më shumë se Gavit

La Liga
Flick e ndalon Barcelonën të shesë një lojtar pavarësisht ofertës 50 milionëshe

Flick e ndalon Barcelonën të shesë një lojtar pavarësisht ofertës 50 milionëshe

La Liga
Kalo në kategori