LAJMI I FUNDIT:

Calhanoglu refuzon pagën e Bayer Leverkusenit për katër muaj pas suspendimit të marr nga FIFA

Calhanoglu refuzon pagën e Bayer Leverkusenit për katër muaj pas suspendimit të marr nga FIFA
during the Bundesliga match between Bayer Leverkusen and SV Darmstadt 98 at BayArena on September 12, 2015 in Leverkusen, Germany.

Mesfushori turk Hakan Calhanogl, ka kërkuar nga klubi i tij Bayer Leverkusen, që të mos paguhet gjatë kohës katër mujore që është i suspenduar.  

Turku është suspenduar nga FIFA pasi që kishte nënshkruar kontratë me klubin Trabzonspor në vitin 2011 dhe nuk ka qëndruar prapa nënshkrimit.

Calhanoglu kishte nënshkruar kontratë kur ishte 17 vjeçar për të luajtur në sezonin 2012-13 , por në atë kohë ai vendosi që të vazhdojë kontratën me klubin gjerman Karlsruher SC.

Gjatë marrëveshjes me Trabzonsporin

Pasi pagoi 100,000 euro dëmshpërblim për kontratën me Trabzonsporit, FIFA i dha edhe një dënim tjetër për të mos luajtur për katër muaj.

Zyrtare: FIFA dënon Calhanoglun me katër muaj mos-lojë
Lexo po ashtu Zyrtare: FIFA dënon Calhanoglun me katër muaj mos-lojë

22-vjeçari ka premtuar se do të kthehet edhe më i fortë se që ishte, ndërsa njëkohësisht do të vazhdojë stërvitjet me skuadrën e parë të Leverkusenit.

Me Karlstruherin ra në sy të skuadrave të Bundeslgës

Ajo që ka befasuar shumë kë është se lojtari ka hequr dorë nga paga e tij.

“Calhanoglu dhe klubi që aktualisht e ka punësuar, Bayer 04 Leverkusen, e kanë diskuar në detaje situatën”.

Kush i gjuan më mirë gjuajtjet e lira? (Video)
Lexo po ashtu Kush i gjuan më mirë gjuajtjet e lira? (Video)

“Në të njëjtën kohë, Calhanoglu i ka ofruar klubit marrëveshje që të mos paguhet gjatë kohës sa është i suspenduar”.

Nga Hamburgu kaloi te Bayer Leverkusen

“Bayer nuk ka të bëjë me këtë që ka ndodhur në këtë kohë. Klubi është goditur shumë jo vetëm në formën sportive, por edhe në atë ekonomike”, ka thënë lojtari.

“Kjo është arsyeja dhe unë jam i qartë, dhe nuk do ta dëmtojë klubin më tej dhe për kohën e përjashtimit tim unë do të heqë dorë pagën time”, ka thënë turku.

Calhanoglu ka qenë i lidhur me shumë skuadra gjatë afatit kalimtar, por ai kishte vendosur të qëndroj te Bayer Leverkusen.

Ai do të mungojë edhe në ndeshjen e Turqisë kund Finlandës

Mesfushori është një nga lojtarët kryesorë të kombëtares turke dhe pritet që tu mungojë në ndeshjet e marsit.

Turqia që është në grup me Kosovën, me 24 mars luan me Finlandën, ndërsa pas tri ditësh zhvillon ndeshje miqësore me Moldavinë. /Telegrafi/