LAJMI I FUNDIT:

Bruce Willis diagnostikohet me demencë fronto-temporale

Bruce Willis diagnostikohet me demencë fronto-temporale
Bruce Willis

Emma Heming Willis njoftoi në emër të fëmijëve të saj dhe të Bruce Willis se aktori është diagnostikuar me demencë fronto-temporale, një vit pasi u diagnostikua me afazi.

Reklama

“Familja jonë donte të fillonte duke shprehur mirënjohjen tonë më të thellë për dashurinë dhe mbështetjen që kemi marrë që kur kemi treguar për sëmundjen e Bruce. Në vazhdën e kësaj, donim t’ju japim një përditësim për bashkëshortin, babanë dhe mikun tuaj rreth asaj që po përjeton”.

“Që kur treguam për diagnozën e Bruce në pranverën e vitit 2022, gjendja e Bruce ka ndryshuar dhe tani ka një diagnozë më specifike: demencë fronto-temporale (e njohur si FTD). Fatkeqësisht, sfidat me komunikimin janë vetëm një simptomë e sëmundjes me të cilën përballet Bruce. Ndërsa kjo është e dhimbshme, është një lehtësim të kesh më në fund një diagnozë të qartë”, thuhet në njoftim.

Çfarë është demenca fronto-temporale?

Sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar, demenca fronto-temporale “është një lloj i pazakontë i demencës që shkakton probleme me sjelljen dhe gjuhën”.

Demenca fronto-temporale është një sëmundje që prek lobet frontale dhe të përkohshme të trurit, domethënë zonën e ballit dhe sipër veshëve.

Bruce Willis (Foto: Getty Images)

Kjo zhvillohet në një moshë më të re, me shumicën e rasteve të diagnostikuara midis moshës 45 dhe 65 vjeç.

Pesë yjet e famshëm të diagnostikuar me sëmundjen e afazisë
Lexo po ashtu Pesë yjet e famshëm të diagnostikuar me sëmundjen e afazisë

Bruce Willis aktualisht është 67 vjeç dhe ishte diagnostikuar më parë me afazi. /Telegrafi/

Bruce Willis (Foto: Getty Images)

Në trend Magazina

Më shumë
Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Xhuli shkon në mbrëmje të maturës, zgjedh një nga 300 djem kandidatë për t'u bërë shoqëruese

Magazina
Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Shakira dhe Hamilton të pandashëm – pas garës së Formula 1, fotografohen bashkë në darkë me miq

Magazina
Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Kënga e re e Luizit pjesë e trendeve muzikore nga e gjithë bota

Magazina
Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Bukuroshja nga Kosova, Mejreme Hajdaraj bën krenarë shqiptarët duke fituar në Egjipt kurorën e 'Miss Elite World 2023'

Magazina
Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Dikur adhurohej nga vajzat adoleshente në mbarë botën, Chad Michael Murray sot duket më mirë se kurrë

Magazina
Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Dukja elegante e Luizit dhe Kiarës në dasmën e Elgit Dodës dhe Klea Hutës

Magazina
Kalo në kategori