LAJMI I FUNDIT:

Britania dhe SHBA-ja bojkotojnë ‘Davosin e shkretëtirës’ pas zhdukjes së gazetarit saudit

Britania dhe SHBA-ja bojkotojnë ‘Davosin e shkretëtirës’ pas zhdukjes së gazetarit saudit

Britania e Madhe dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës po marrin në konsideratë bojkotimin e një konference të rëndësishme ndërkombëtare në Arabinë Saudite, pas zhdukjes së gazetarit saudit, Jamal Khashoggi.

I njohur si një kritik i ashpër i qeverisë saudite, ai u zhduk më 2 tetor pasi kishte hyrë në Konsullatën saudite në Stamboll, pa dalë më prej andej. Autoritetet turke besojnë se ai është vrarë brenda konsullatës nga agjentë sauditë, një pretendim që Rijadi e ka hedhur poshtë si “të gënjeshtërt”.


Për këtë rast nuk ka munguar as reagimi i presidentit Donald Trump, i cili është shprehur i gatshëm “ta ndëshkojë rëndë” Arabinë Saudite, nëse zbulohet të ketë përgjegjësi në zhdukjen e tij.

E mbiquajtur edhe si “Davosi i shkretëtirës”, konferenca ndërkombëtare e investitorëve që do të mbahej këtë muaj në Rijad është bojkotuar edhe nga një sërë grupesh mediatike dhe sponsorësh, pikërisht për shkak të fatit të pazbardhur të Khashoggit.

Autoritetet turke pretendojnë se kanë prova që Khashoggi u vra brenda konsullatës
Lexo po ashtu Autoritetet turke pretendojnë se kanë prova që Khashoggi u vra brenda konsullatës

Burime diplomatike i kanë thënë BBC-së se si Sekretari amerikan i Thesarit, Steve Mnuchin, ashtu dhe Sekretari britanik për Tregtinë Ndërkombëtare, Liam Fox, mund të mos marrin pjesë në atë konferencë.

Konferenca organizohet nga Princi i kurorës së Mbretërisë arabe, Mohamed bin Salman, për të promovuar agjendën e tij.

Një deklaratë e përbashkët për dënimin e aktit, nëse konfirmohet vërtetësia e vrasjes së tij nga agjentët sauditë, po diskutohet edhe mes diplomatëve europianë e amerikanë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të

Si Izraeli përdori dronët për të ngatërruar mbrojtjen ajrore iraniane përpara se të "gjuante raketat supersonike Rampage" - një sulm preciz që heshti Teheranin

Azia
Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Ministri i Jashtëm rus shpalos një nga planet kryesore të Putinit

Evropa
Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Rusët bombardojnë Kharkivin, shembet kulla e televizionit në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës

Evropa
Udhëheqësi çeçen Kadyrov vuan nga nekroza pankreatike

Udhëheqësi çeçen Kadyrov vuan nga nekroza pankreatike

Evropa
Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Mjekët shpëtojnë foshnjën 7 muajshe nga barku i palestinezes së vdekur, shtëpia e tyre u bombardua nga izraelitët në Rafah

Azia
U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

U grindën për qen, avokati brazilian vret fqinjin – shtiu mbi 30 plumba mbi 73-vjeçarin

Amerika Latine
Kalo në kategori