Boston Celtics e mbyllën çështjen e kualifikimit në raundit gjysmëfinal të Konferencën e Lindjes, pasi triumfuan edhe në përballjen e katërt ndaj Indiana Pacers me rezultatin 106-110 me serinë që mbyllet me shifrat e thellë 4-0.

Skuadra nga Indiana u mundua të mbante në kontroll kundërshtarët nga Bostoni në “Bankers Life Fieldhouse”, por në mesin e çerekut të fundit, Celtics imponuan ritmin duke krijuar një distancë prej 10 pikësh, që mjaftoi në fund për të siguruar fitoren, edhe pse me vetëm katër pikë diferencë – transmeton SuperSport.

NBA NBA

Shtatë nga nëntë basketbollistët miq shënuan më shumë se 10 pikë, të udhëhequr nga Hayward me 20 pikë, ndërsa Jayson Tatum dhe Marcus Morris realizuan secili 18 pikë e tetë rikthime.

Në raundit tjetër të ‘play offit’, Boston Celtics do të përballen me fituesit e çiftit Philadelphia 76ers – Brooklyn Nets (3-1).