LAJMI I FUNDIT:

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale është avancimi më i rëndësishëm teknologjik në dekada

Bill Gates: Inteligjenca Artificiale është avancimi më i rëndësishëm teknologjik në dekada

Bashkëthemeluesi i Microsoft, Bill Gates, thotë se zhvillimi i inteligjencës artificiale (AI) është përparimi më i rëndësishëm teknologjik në dekada.

Reklama

Në një postim në blog të martën, ai e quajti atë po aq thelbësor sa krijimi i mikroprocesorit, kompjuterit personal, internetit dhe telefonit celular, transmeton Telegrafi.

“Do të ndryshojë mënyrën se si njerëzit punojnë, mësojnë, udhëtojnë, marrin kujdes shëndetësor dhe komunikojnë me njëri-tjetrin”, tha ai.

Ai po shkruante për teknologjinë e përdorur nga mjete të tilla si chatbot, ChatGPT.

Zhvilluar nga OpenAI, ChatGPT është një chatbot i AI-s, i cili është programuar për t’iu përgjigjur pyetjeve në internet duke përdorur gjuhë të natyrshme, të ngjashme me njeriun.

Ekipi pas tij në janar të vitit 2023 mori një investim shumë miliardë dollarësh nga Microsoft – ku Gates ende shërben si këshilltar.

Por nuk është i vetmi chatbot i disponueshëm me inteligjencë artificiale, pasi Google së fundi prezantoi rivalin Bard. /Telegrafi/

Në trend Teknologji

Më shumë
Nuk luan si Lionel Messi, por ky robot me katër këmbë befason me lëvizjet e tij me top

Nuk luan si Lionel Messi, por ky robot me katër këmbë befason me lëvizjet e tij me top

Teknologji
Specifikat e telefonit Motorola Edge +, i lansuar tanimë në disa tregje të caktuara

Specifikat e telefonit Motorola Edge +, i lansuar tanimë në disa tregje të caktuara

Teknologji
IBM lansoi platformën e re me Inteligjencë Artificiale watsonx

IBM lansoi platformën e re me Inteligjencë Artificiale watsonx

Teknologji
Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Google ka penalizuar gjuhën shqipe nga platformat Google Ads dhe Adsense, iniciuesi i peticionit tregon se çka po humbin bizneset dhe mediat në trevat shqiptare

Muhamet Hajrullahu
Shqip.ai, platforma e parë për transkriptim shqip e cila shërben për të gjitha moshat

Shqip.ai, platforma e parë për transkriptim shqip e cila shërben për të gjitha moshat

Teknologji
Pesë arsyet pse duhet të studioni “Zhvillim i ueb-it dhe aplikacioneve mobile”

Pesë arsyet pse duhet të studioni “Zhvillim i ueb-it dhe aplikacioneve mobile”

Teknologji
Kalo në kategori