Kryeministri Zoran Zaev u takua me kancelaren e re të Republikës së Austrisë, Brigitte Bierlein.

Në takim, kancelarja Bierlein shprehu shpresën që Austria së shpejti do përshëndesë Maqedoninë e Veriut si anëtare e Bashkimit Evropian, njoftojnë nga shërbimi i shtypit të qeverisë.

Ajo përshëndeti raportin e fundit pozitiv të Komisionit Evropian për Maqedoninë e Veriut, dhe siç tha ajo, përsëriti se vendi i saj do të vazhdojë të jetë një mik besnike dhe përkrahës e Maqedonisë së Veriut.

Sipas Bierlein, nuk ka asnjë pengesë për fillimin e negociatave me Bashkimin Evropian.

Kryeministri Zaev dhe kancelarja Bierlein në takimin e sotëm ranë dakord se Republika e Austrisë është një nga investitorët më të mëdhenj në Maqedoninë e Veriut, e cila është tregues i fortë i vendosjes së marrëdhënieve në mes të dyja vendeve./Telegrafi/