LAJMI I FUNDIT:

Bie në dy numri i kandidatëve serioz për trajnerin e ri të Barcelonës – Xavi dhe Roberto Martinez në pritje

Bie në dy numri i kandidatëve serioz për trajnerin e ri të Barcelonës – Xavi dhe Roberto Martinez në pritje

Ronald Koeman vazhdon të mbetet në ‘fije të perit’, sa i përket pozitës së tij si trajneri i Barcelonës, pasi edhe presidenti i klubit Joan Laporta, duke se nuk do të durojë edhe shumë.

Reklama

Tashmë kanë filluar të qarkullojnë emrat sa i përket trajnerit të ri.

Xavi Hernandez ose Roberto Martinez, aktualisht shihet si dy emrat më të mundshëm që të zënë pozitën e ‘timonierit’, ndërsa Laporta mund ta marr vendimin që në javën e ardhshme.

Të dy trajnerët aktualisht janë në punë, pasi Xavi që punon në Katar, ndërsa Martinez ende në krye të Kombëtares së Belgjikës.

Fakti që të dy trajnerët janë të punësuar nuk është problem për Barcelonën, por ka faktorë të tjerë që duhet të merren parasysh.

Xavi do të donte të merrte kontrollin e plotë, duke sjell komplet stafin e tij te Barcelona, ndërsa edhe pse Martinez është i ngjashëm, ai do të kishte një ekip më të vogël që do të vinte me të.

Koha është një çështje tjetër. Opsioni Xavi është ai që mund të ekzekutohet në çdo kohë, ndërsa për Martinezin duhet të presin edhe pak.

Kjo pasi trajneri spanjoll do të jetë me Belgjikën është në aksion në Ligën e Kombeve midis 6 dhe 10 tetorit. Ndërsa lajmet që vijnë nga Belgjika, shkruajnë se Martinez nuk ka kërkuar të largohet.

Xavi dhe Martinez kanë profile shumë të ndryshme si trajnerë, por të dy i përshtaten faturës së katalanasve.

Siç qëndrojnë gjërat, të dy janë trajnerët që Laporta po konsideron të zëvendësojë Koemanin, ndërsa shkarkimi i holandezit ndihet afërt për çdo ditë që kalon. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Sa refuzoi nga Arabia Saudite dhe sa do të fitojë në MLS – zbulohet paga e Messit te Inter Miami

Ligat tjera
Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Dështimet e Pep Guardiolës në Ligën e Kampionëve – nga “përplasja më e madhe” deri te gabimi i De Bruyne

Liga e Kampionëve
Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Van Basten i kërkon FIFA-s inkuadrimin e dy rregullave që do ta ndryshonin futbollin përgjithmonë

Ndërkombëtare
Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Si e përdori Beckham strategjinë e Sir Alex Ferguson për transferimin e Messit

Ligat tjera
Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami

Aguero zbulon mesazhin që ia dërgoi Messit kur mësoi se bashkëkombësi i tij po kalonte te Inter Miami

Ligat tjera
Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Eden Hazard nuk do të pensionohet nga futbolli, ka gjetur klubin e ri

Ligat tjera
Kalo në kategori