LAJMI I FUNDIT:

Bibla më e vjetër më e plotë hebraike shitet për 38.1 milionë dollarë

Bibla më e vjetër më e plotë hebraike shitet për 38.1 milionë dollarë

Një Bibël hebraike më shumë se 1000 vjeçare u shit për 38.1 milionë dollarë në Nju Jork të mërkurën, duke vendosur një rekord për dorëshkrimin më të vlefshëm të shitur ndonjëherë në ankand.

Reklama

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, “Codex Sassoon” – që daton në fund të shekullit të nëntë deri në fillim të shekullit të dhjetë – është Bibla më e hershme dhe më e plotësuar hebraike e zbuluar ndonjëherë.

Ajo u shit pas një beteje ofertimi midis dy ofertuesve, tha shtëpia e ankandeve “Sotheby’s” në një deklaratë.

Bibla ishte blerë nga ish-diplomati amerikan Alfred Moses në emër të një organizate jofitimprurëse amerikane dhe do t’ia dhurojë Muzeut ANU të Popullit Hebre në Tel Aviv, Izrael, tha Sotheby’s.

Shitja tejkaloi 30.8 milionë dollarët e paguara për dorëshkrimin e Leonardo da Vinçit në vitin 1994 si dokumenti më i shtrenjtë i shkruar me dorë i shitur ndonjëherë në ankand.

Sidoqoftë, dokumenti historik më i shtrenjtë mbetet një nga printimet e para të Kushtetutës së SHBA-së, të cilën “Sotheby’s” e shiti për 43 milionë dollarë në nëntor 2021.

“Codex Sassoon” është një nga vetëm dy kodikët, ose dorëshkrimet, që përmban të 24 librat e Biblës Hebraike që kanë mbijetuar deri në epokën moderne. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Analisti ushtarak britanik tregon se si po zhvillohet kundërsulmi i ukrainasve

Evropa
Kalo në kategori