LAJMI I FUNDIT:

Benzema i reagon kryetarit të federatës franceze të futbollit, i kërkon ta lejojë ndërrimin e kombëtares

Benzema i reagon kryetarit të federatës franceze të futbollit, i kërkon ta lejojë ndërrimin e kombëtares

Karim Benzema dëshiron të ndryshojë besnikërinë e tij ndërkombëtare pasi u tha se nuk do të luajë më asnjëherë për Francën.

Benzema ka luajtur 81 herë për Francën, por nuk është paraqitur që nga viti 2015, pas skandalit me një video seksuale në të cilën u përfshi bashkëlojtari Mathieu Valbuena.


Pavarësisht se vazhdoi me formën e lartë në nivelin e klubit, duke shënuar 30 gola për Real Madridin në sezonin e fundit, 31-vjeçari mbetet i ‘ngrirë’.

Benzema, Marcelo, Koke, Icardi dhe yjet e tjerë që nuk ftohen nga ekipet e tyre kombëtare
Lexo po ashtu Benzema, Marcelo, Koke, Icardi dhe yjet e tjerë që nuk ftohen nga ekipet e tyre kombëtare

Presidenti i federatës franceze të futbollit, Noel Le Graet ishte i bindur se dera e sulmuesit ishte e mbyllur për një kthim në kombëtare”.

“Ai po dëshmon sërish këtë vit në Madrid se ai është një nga lojtarët më të mirë në pozicionin e tij. Por, aventura me Francën ka përfunduar”, ka thënë ai.

Benzema u mor me komentet e Le Graet dhe kërkoi që Franca ta lejojë atë të vazhdojë karrierën e tij ndërkombëtare me një vend tjetër me të cilin ai ka të drejtë të përfaqësojë.

“Noel, unë mendova se ju nuk ndërhyni në vendimet e trajnerit të ekipit kombëtar. Dije që do të jem unë dhe vetëm unë ai që vendos kur të mbarojë karriera ime ndërkombëtare”.

“Nëse mendoni se unë kam mbaruar, më lini të luaj për një vend për të cilin kam të drejtë të luaj dhe do ta shohim”, ka shkruar Benzema në Twitter.

Benzema është me origjinë algjeriane përmes prindërve të tij dhe më parë u citua të thoshte se Algjeria është “vendi im”.

Sidoqoftë, fakti që ai ka luajtur për Francën do të thotë se nuk ka asnjë mënyrë që ai të lejohet të bëjë ndryshim.

Asmir Begovic, Neven Subotic, Thiago Motta, Nacer Chadli, Diego Costa dhe Alfredo di Stefano janë ndër ata që kanë luajtur në më shumë se një vend. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

Gjashtë lojtarë të Barcelonës që mund të mos kenë të ardhme nën drejtimin e Hansi Flick

La Liga
Skena të shëmtuara pas finales Trepça-Ylli: Përleshje në palestrën

Skena të shëmtuara pas finales Trepça-Ylli: Përleshje në palestrën "Minatori" - theren dy persona

Sport
Man City e sheh ish-lojtarin e tyre si zëvendësuesin perfekt të Guardiolas

Man City e sheh ish-lojtarin e tyre si zëvendësuesin perfekt të Guardiolas

Premier League
Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

Dy lojtarët që Flick i dëshiron te Barcelona

La Liga
Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Si mund të luajë Bayernin nën urdhrat e Kompanys dhe me katër transferime

Bundesliga
Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Tifozët pretendojnë se ‘futbolli ka vdekur’ pasi dolën detaje të reja të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori