Një yll tenisi dhe një yll filmi në Hollywood: Roger Federer dhe Robert de Niro, dy të parët në fushat e tyre, morën pjesë në një video të këndshme për të promovuar turizmin në Zvicër.

Njëzet herë fituesi i turneve të ‘Grand Slam’ është ambasadori i ri i Turizmit në Zvicër dhe mori pjesë në një video ku ai fton aktorin e njohur të Hollywoodit të kalojë pushimet në Zvicër.

Më poshtë ua sjellim videon e Roger Federer e të Robert de Niros dhe detaje të tjera në lidhje me këtë.

Robert De Niro dhe Roger Federer (Foto: YouTube)

Videoja e Roger Federer dhe Robert de Niros

Videoja paraqet dyshen e famshme të ndarë mes New York-ut dhe Zermatt. Zvicra mund të jetë magjike dhe shumë e bukur, por aktorit fitues të ‘Oscar’ kjo nuk i bëri përshtypje. Robert de Niro u tall me Zvicrën për të qenë ‘shumë e mirë dhe e përsosur’ dhe për mungesë ‘drame’ siç mund të shihej zakonisht në shumicën e filmave të de Niros.

Reklama
Reklama

Ndërsa Robert nuk ishte i impresionuar nga përshkrimi që Federer i bëri Zvicrës, nuk mund të anashkalohet veprimi i këtij të fundit. Vetë Roger u impresionua me aktrimin e tij teksa bëri shaka nëse veprimi i tij ishte i denjë për një ‘Oscar’ pasi fansi postoi një reagim ndaj videos së Federer. Federer u përgjigj: “A jam i denjë për një Oscar të hershëm”?.

Roger Federer – ambasador i Turizmit në Zvicër

Derisa sektori i turizmit në Zvicër po luftonte për shkak të pandemisë COVID-19, ata kërkuan një ambasador për të promovuar turizmin e vendit të tyre dhe kush mund ta bënte atë më mirë sesa ylli i tenisit, Roger Federer. Pasi bëri debutimin në 1998, Federer ka ecur mjaft shumë dhe ka arritur të fitojë 20 tituj ‘Grand Slams’, një rekord që ai vazhdon të ndajë me Rafael Nadal. Maestro zviceran gjithashtu e ka bërë vendin e tij krenar duke fituar medaljen e artë të Olimpiadës në Pekin në 2008.

Reklama
Reklama

Pasuria neto e Roger Federer

Sipas celebritynetworth.com , Roger Federer ka një vlerë neto marramendëse prej rreth 450 milionë dollarë. Shumica e pasurisë neto të Roger Federer mund t’i atribuohet fitimeve të tij në karrierë nga loja që qëndrojnë në 129,981,743 dollarësh (shifrat e ATP). Për më tepër, Federer kryesoi listën e ‘Atletëve më të Paguar’ të Forbes në 2020 me një pagë të vlerësuar prej 6.3 milionë dollarësh dhe 100 milionë dollarë nga miratimet vetëm në 2020.

Me Federer duke qenë një nga sportistët më të njohur në botë, ai ka marrë marrëveshje fitimprurëse me disa marka luksoze si Rolex, Lindt, Wilson, Mowt & Chandon dhe shumë të tjerë. /Telegrafi/

Reklama