LAJMI I FUNDIT:

Bayerni i shënoi tetë gola Barcelonës, por të gjithë po flasin për turpërimin që Davies i bëri Messit, Vidalit dhe Semedos

Bayerni i shënoi tetë gola Barcelonës, por të gjithë po flasin për turpërimin që Davies i bëri Messit, Vidalit dhe Semedos

Alphonso Davies është padyshim njëri nga mbrojtësit e majtë më të mirë në botë.

Reklama

Mbrojtësi i majtë kanadez ka shkëlqyer këtë edicion me Bayernin, duke i zërë vendin në atë krah edhe David Alabas.

19-vjeçari ka shënuar tre gola dhe ka shtuar 10 asistime në 44 takime zyrtare me Bayernin këtë sezon.

Por përveç golave dhe asistimeve të tij, Davies është dalluar edhe me depërtimet e tij fantastike dhe shpejtësinë e jashtëzakonshme.

Reprezentuesi kanadez nuk shënoi gol në duelin çerekfinale ndaj Barcelonës, por ai për një moment turpëroi tre futbollistë të katalunasve.

E nisi me idhullin e tij Lionel Messi, pastaj te Vidal dhe në fund viktima më e madhe e tij ishte portugezi Nelson Semedo.

Davies turpëroi thuajse të gjithë lojtarët e Barcelonës duke asistuar në fund për Joshua Kimmich që nuk e pati të vështirë të shënonte golin e pestë në mbrëmjen e së premtes për Bayernin.

Depërtimi i tij i jashtëzakonshëm ka bërë bujë në gjithë botën, pasi video nga shkatërrimi që i bëri kundërshtarëve është shpërndarë jashtëzakonisht shumë.

Madje mediumi DAZN në Kanadë ka bërë një postim interesim, duke futur foton e Davies dhe Messit. ‘Lojtari më i mirë në botë… duke u ndihmuar nga Lionel Messi’, ka shkruar DAZN.

Edhe pse ka vetëm 19 vite mbi supet e tij, tani Davies po vlerësohet nga futbolldashësit si mbrojtësi i majtë më i mirë në botë.

Gjithsesi e ardhmja e lojtarit pritet të jetë e ndritur, pasi Bayerni e ka blinduar atë dhe nuk e ka ndërmend ta lëshoj për asnjë çmim. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Mund ta kishin nënshkruar për vetëm tre milionë euro më 2017, Liverpoolit tani i duhet të paguajë 200 milionë euro për pasuesin e Salah

Premier League
Shtatë shtetet e vetme që janë ndaluar të luajnë në histori të Kupës së Botës

Shtatë shtetet e vetme që janë ndaluar të luajnë në histori të Kupës së Botës

Përfaqësueset
Kante hap llogarinë në Arabinë Saudite, shënon gol të jashtëzakonshëm nga distanca

Kante hap llogarinë në Arabinë Saudite, shënon gol të jashtëzakonshëm nga distanca

Ligat tjera
Man Utd i gatshëm të shesë Sanchon për një çmim të lirë

Man Utd i gatshëm të shesë Sanchon për një çmim të lirë

Premier League
Messi tregon se si e mendon të ardhmen, punën që synon ta bëjë pas pensionimit

Messi tregon se si e mendon të ardhmen, punën që synon ta bëjë pas pensionimit

Ndërkombëtare
Talenti nën pronësi të Barcelonës, Vitor Roque pëson lëndim të rëndë në Brazil - largohet me barelë

Talenti nën pronësi të Barcelonës, Vitor Roque pëson lëndim të rëndë në Brazil - largohet me barelë

Ndërkombëtare
Kalo në kategori