Bashkimi ia shkakton humbjen e parë në kampionat Prishtinës

Bashkimi ka shënuar fitore në kuadër të xhiros së 22 të IP të Superligës së Kosovës në basketboll.

Prizrenasit triumfuan para shikuesve të vetë në palestrën “Sezai Surroi” kundër Sigal Prishtinës me rezultat 91-84.

Prishtinasit në këtë formë kanë ndalur serinë e fitoreve të njëpasnjëshme në këtë kampionat, ku deri më tani kishin 21 fitore dhe asnjë humbje.

Pjesa e parë kaloi në dobi të vendasve të cilët krijuan një epërsi prej tetë pikëve në saje të një paraqitje të mirë.

Çereku i parë ishte i barabartë deri në minutën e fundit, por që dy sulmet e fundit “Arpagjik’t” realizuan katër pikë dhe e fituan me rezultat 22:18.

Edhe në periudhën e dytë prizrenasit realizuan katër pikë më shumë se “Plisat” dhe kështu rezultati në semafor tregonte shifrat 42:34.

Në pjesën e dytë, te dyja skuadrat shtrënguan radhët e veta dhe realizuan më pak pikë se sa në njëzet minutshin e parë.

Çereku i tretë ishte i dobët për të dyja ekipet pasi që skuadrat së bashku realizuan 23 pikë, përkatësisht 15:08 në dobi të portokallezinjtë.

Në dhjetë minutshin e fundit, vendasit arritën të menaxhonin epërsinë e krijuar në çerekët paraprak dhe në fund triumfuan me rezultat 91-84.

Basketbollisti më efikas në këtë ballafaqim te vendasit ishte Mikaele Tmusic me 29 pikë, por më i miri në parket ishte Granit Rugova me 33 sosh, por që nuk ishin të mjaftueshme për t’i ikur humbjes së parë.

Pas kësaj, Prishtina mbetet lider i renditjes tabelore me 43 pikë ndërsa Bashkimi renditet i dyti me 39 sosh. /Telegrafi/

“Jam tifozi i tij më i madh” – Rakitic emëron ikonën e Barçës si lojtarin e tij të preferuar, nuk është Messi

Lista me 10 lojtarët që e kanë të ardhmen e sigurt te Man United - të tjerët janë në shitje

Rebelohet një lojtar në zhveshtoren e Real Madridit, Ancelotti nuk mund ta menaxhojë më

John Terry zbulon historinë e patreguar se si ai udhëhoqi kryengritjen te Chelsea ndaj një trajneri

Capello me një vlerësim të sinqertë tregon lojtarin i cili do ta dëmtojë Anglinë në Euro 2024

Klopp e donte lojtarin që sot luan për Liverpoolin, por bordi kërkonte një tjetër - si nisi mosmarrëveshja mes tyre