Barcelona vazhdon si e pamposhtur në La Liga, fiton në udhëtim te Malaga

FC Barcelona (Getty Images)

Barcelona ka fituar në udhëtim te Malaga me rezultat 0-2 në ndeshjen e vlefshme për javën e 28-të të La Ligas.

Skuadra e Ernesto Valverdes ka vazhduar serinë pozitive pa humbje këtë sezon në kampionatin spanjoll, me 22 fitore dhe gjashtë barazime.

Gjiganti katalunas e dominoi takimin e tyre ndaj Malagas për plot 90 minuta duke krijuar shumë raste, por duke i shënuar vetëm dy gola.

Goli i parë i ndeshjes erdhi në minutën e 15-të, ku pas një harkimi perfekt të Jordi Albas, Luis Suarez shënoi një gol të bukur me kokë për 0-1.

Suarez zhbllokoi rezultatin (Getty Images)

Pas këtij goli, Barcelona nuk u ndal duke gjetur edhe golin e 0-2 me anë të Philippe Coutinhos (28′), i cili shënoi me thembër pas asistimit të Ousmane Dembeles.

Coutinho dhuroi magji me një gol me thembër (Getty Images)

Deri në fund të pjesës së parë krejt çfarë vlen të përmendet është ndëshkimi me të kuq i Samuel Garcia (30′), i cili bëri një ndërhyrje të ashpër ndaj Albas.

Në pjesën e dytë, Barcelona arriti ta menaxhoj mirë epërsinë dhe të krijoj disa raste për gol, por shifrat mbetet të pandryshuara dhe në fund fituan me rezultat 0-2.

Barcelona vazhdon pa humbje në këtë sezon të La Ligas (Getty Images)

Pas kësaj fitore Barcelona vazhdon e pamposhtur në vendin e parë me 71 pikë, 11-të më shumë se Atletico Madridi një pozitë më poshtë (skuadra e Diego Simeones ka një ndeshje më pak).

Malaga renditet e fundit në tabelë me 13 pikë. Ndeshja e ardhshme e klubit katalunas është Athletico Bilbaos, kurse Malaga udhëton te Celta Vigo. /Telegrafi/