LAJMI I FUNDIT:

Atletin francez e ‘kryqëzojnë’ për rrëzimin e shisheve me ujë, duke mos i lënë kundërshtarët të shërbeheshin me to

Atletin francez e ‘kryqëzojnë’ për rrëzimin e shisheve me ujë, duke mos i lënë kundërshtarët të shërbeheshin me to

Vrapuesi francez, Morhad Amdouni fitoi medaljen e artë olimpike në ditën e fundit të Lojërave Olimpike që u mbajtën në Tokio, derisa rrëzoi një rresht të tërë shishesh uji.

Reklama

Vrapimi 26.5 kilometra është mjaft i vështirë për t’u bërë në ditët më të mira, por ta bësh atë në nxehtësinë 27 gradë, shton edhe më shumë vështirësitë.

Për fat të mirë për vrapuesit në Lojërat Olimpike ka gjithmonë pika, ku shpërndahet uji në anë të rrugës.

Sidoqoftë, të dielën në mëngjes, disa vrapues mund të kenë humbur rreth 17 kilometra, kur Amdouni rrëzoi rreth 20 shishe uji para se të kapte finalen e fundit.

Ndërsa mund të jetë e vështirë të kapësh ujin gjatë vrapimit, dhe nuk ka dëshmi se ai e bëri atë me qëllim, është e mahnitshme që francezi arriti të marrë atë të fundit në tryezë dhe shumica e tifozëve definitivisht mendojnë se ishte një veprim i shëmtuar nga ana e tij.

Gjersa ka shumë tryeza të tjera uji dhe vullnetarë për të furnizuar, është mjaft e qartë se atleti menjëherë pas Amdouni nuk arriti të kapë një për shkak të rrëzimit që u bëri ai.

Atleti 33-vjeçar ishte në grupin kryesues në atë kohë, megjithatë ai nuk mund të duronte ritmin dhe përfundoi i 17-ti.

Eliud Kipchoge ishte fituesi eventual, me Kenianin që u bë atleti i tretë që fitoi medalje të arta olimpike në maratonë, pasi kishte fituar në Rio pesë vjet më parë.

Nxehtësia në Tokio bëri që 30 atletë të tërhiqeshin nga gara gjatë 26.5 kilometrave, uji ishte sigurisht një nevojë e patjetërsueshme. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
E kryer, Lionel Messi merr vendim të bashkohet me klubin nga MLS

E kryer, Lionel Messi merr vendim të bashkohet me klubin nga MLS

Ligat tjera
Përfundimi i një epoke: Messi nuk do ta arrijë Ronaldon si golashënuesi më i mirë në histori të Ligës së Kampionëve

Përfundimi i një epoke: Messi nuk do ta arrijë Ronaldon si golashënuesi më i mirë në histori të Ligës së Kampionëve

Liga e Kampionëve
Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Benzema përmend Ronaldon në deklaratën e tij të parë si lojtar i Al Ittihad

Ligat tjera
Ronaldo: E dija që kalimi në Arabinë Saudite do të hapte derën edhe për shumë të tjerë - tani edhe Benzema erdhi

Ronaldo: E dija që kalimi në Arabinë Saudite do të hapte derën edhe për shumë të tjerë - tani edhe Benzema erdhi

Ligat tjera
Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ibrahimovic zgjedh 11-shen më të mirë me bashkëlojtarët që ka luajtur, emëron edhe veten pjesë të formacionit

Ndërkombëtare
Lojtarët më të shtrenjtë në historinë e Real Madridit – ku futet në këtë mes Jude Bellingham

Lojtarët më të shtrenjtë në historinë e Real Madridit – ku futet në këtë mes Jude Bellingham

La Liga
Kalo në kategori