Mbrojtësi i talentuar francez, Ibrahima Konate është duke shkëlqyer këtë edicion me Arsenalin.

E falë paraqitjeve të shkëlqyera këtë stinor me Leipzigun, Konate është bërë objektiv i skuadrave të mëdha evropiane.

Qendërmbrojtësi i RB Leipzig është duke u ndjekur nga gjiganti anglez Arsenal.

Topçinjtë janë duke pasur probleme në repartin defensivë dhe po synojnë që në verë të transferojnë futbollist të rinj në këtë repart.

Mediat angleze dhe ato gjermane kanë raportuar se disa agjentë të klubit anglez kanë qëndruar në dy javët e fundit në Gjermani.

Ibrahima Konate. (Foto:Karina Hessland-Wissel/Bongarts/Getty Images/Guliver)

Ndeshja ndaj Hannoverit e fituar nga Leipzig 0-3 si dhe 1-0 të fituar ndaj Wolfsburgut, ishin të pranishëm agjentët e klubit anglez për ta parë nga afër talentin francez.

Konate iu bashkua Leipzigut në qershor të vitit 2017 nga skuadra franceze Sochaux si futbollist i lirë.

Tani për ta lënë të lirë yllin e tyre, Leipzig po kërkon rreth 40 milionë euro.

19-vjeçari këtë edicion ka zhvilluar 28 ndeshje në të gjitha garat ku ka shënuar tre gola. /Telegrafi/