Arsenali dhe Liverpooli i kanë mbyllur 90 minutat e rregullt me rezultat të barabartë 1-1, ndërsa fituesi i Superkupës së Anglisë u mësua vetëm pas ekzekutimit të penalltive, ku më të saktë ishin lojtarët e Topçinjve të cilët shënuan pesë penallti, kundrejt katër të Reds.

Fituesi i Superkupës së Anglisë për vitin 2020 është mësuar vetëm pas ekzekutimit të penalltive, pasi loja e rregullt nuk sjelli fitues dhe nga pika e bardhë më të saktë ishin Topçinjtë.

Golat në këtë ndeshje u shënuan nga Pierre-Emerick Aubameyang (12’) për Arsenalin dhe Takumi Minamino (73’) për Liverpoolin.

Arsenali mposht Liverpoolin në penallti dhe fiton Superkupën e Anglisë Arsenali mposht Liverpoolin në penallti dhe fiton Superkupën e Anglisë

Te Arsenali në penallti të saktë u treguan: Reiss Nelson, Ainsley Maitland-Niles, Cedric Soares, David Luiz dhe Aubameyang.

Te Liverpooli shënuan: Mohamed Salah, Fabinho, Minamino dhe Curtis Jones, ndërsa e humbi Rhian Brewster.

Lojtari më i vlefshëm në këtë ndeshje ishte pikërisht sulmuesi i Arsenalit, Aubameyang që u vlerësua me 7.8, ndërsa Alisson pati notën më të ulët 5.3.

Te londinezët për 90 minuta luajti edhe mesfushori shqiptar, Granit Xhaka, i cili ishte ndër më të vlerësuarit te dy skuadrat me notë 7.1.

Arsenal:

Liverpool:

/Telegrafi/