LAJMI I FUNDIT:

Anëtarët e komunitetit Karbi të Indisë thyejnë rekord botëror për ecjen më të gjatë me shkopinj druri

Anëtarët e komunitetit Karbi të Indisë thyejnë rekord botëror për ecjen më të gjatë me shkopinj druri

Anëtarët e komunitetit Karbi në Indi kanë shënuar rekord të ri botëror Guiness kur formuan një rresht prej 721 personash që ecnin me shkopinj druri.

Këshilli Autonom i Karbi Anglong ka organizuar përpjekjen për të shënuar rekord botëror gjatë një festivali në Assam të Indisë.


Bëhet e ditur se 721 këmbësorë me veshje tradicionale kanë formuar një linjë prej 1.9 kilometrave, transmeton Telegrafi.

Pjesëmarrësit kanë ecur për 10 minuta me shkopinj druri duke thyer kështu rekord botëror.

Ndryshe, ecja me shkopinj e njohur si Kang Dong Dang, është traditë me rrënjë në kulturën Kabri.

“Nëpërmjet kësaj vepre të jashtëzakonshme, ne kemi shfaqur gjallërinë dhe forcën e popullit Karbi, duke frymëzuar krenarinë dhe unitet midis brezave”, tha Këshilli Autonom Karbi. /Telegrafi/

Në trend Fun

Më shumë
Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar - kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Hajduti profesionist xhepash zbulon sekretet e vjedhjeve: Turistët janë objektivi i preferuar - kur duhet të jeni veçanërisht të kujdesshëm

Fun
Ke gabuar gjatë gjithë jetës: Një i ri tregoi se si hahen ëmbëlsirat Tic Tac, njerëzit janë të shokuar

Ke gabuar gjatë gjithë jetës: Një i ri tregoi se si hahen ëmbëlsirat Tic Tac, njerëzit janë të shokuar

Fun
Parashikimi i Baba Vangës për Evropën - po bëhet realitet?

Parashikimi i Baba Vangës për Evropën - po bëhet realitet?

Interesante
Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Britanikja provoi për herë të parë byrekun - mësoni çfarë note i dha këtij ushqimi

Fun
Babai zgjoi djalin dyvjeçar, reagimi i tij kënaqi miliona njerëz

Babai zgjoi djalin dyvjeçar, reagimi i tij kënaqi miliona njerëz

Fun
Diamanti i humb në brumin e biskotave - furra kërkon nga klientët të hanë biskotat me kujdes

Diamanti i humb në brumin e biskotave - furra kërkon nga klientët të hanë biskotat me kujdes

Fun
Kalo në kategori