Ceremonia e 50-të e American Music Awards u zhvillua të dielën mbrëma (20 nëntor) në Teatrin Microsoft në Los Angeles.

Reklama

Shfaqja, e prodhuar nga ‘Dick Clark Productions’ dhe ABC, u drejtua nga Wayne Brady.

Ngjarja e mbushur me yje festoi muzikën dhe performancat më të mira të vitit, siç u votuan nga fansat.

Foto: Getty Images

Performuesi portorikan Bad Bunny kryesoi listën e të nominuarve këtë vit me më shumë nominime, duke fituar tetë, duke përfshirë edhe të parin për ‘Artist të vitit’.

Ai përfundoi duke marrë dy çmime – për artistin e preferuar mashkull latin dhe albumin e preferuar latin, për “Un Verano Sin Ti”.

Reklama

Nata i përkiste Taylor Swift, megjithatë, e cila fitoi në të gjashtë kategoritë për të cilat u nominua, duke përfshirë ‘Artisten e vitit’, nderin më të mirë të natës.

Reklama

Fitimet e bën Swiftin si artisten më të dekoruar në historinë e AMA-ve, me 40 çmime në karrierë.

Foto: Getty Images

Interpretuesit që u ngjitën në skenën AMA përfshinin Pink, e cila hapi shfaqjen, si dhe Dove Cameron, Lil Baby, Bebe Rexha, Carrie Underwood, Imagine Dragons dhe të tjerë.

Lionel Richie, një fitues 17 herë i AMA-s, u nderua me çmimin Icon për kontributin e tij në karrierë në industrinë e muzikës.

Reklama

Charlie Puth, Stevie Wonder dhe artistë të tjerë performuan gjithashtu.

Shfaqja shpalli disa nga fituesit para transmetimit.

Elton John mori në shtëpi fitoren e tij të parë AMA që nga viti 1988 për ‘Bashkëpunimin më të mirë’ me Dua Lipën, duke u bërë artisti më i njohur në historinë e shfaqjes së çmimeve. Ai u nominua për herë të parë për një AMA në 1974.

Reklama

Më poshtë lista e plotë e fituesve:

Artisti i vitit

Taylor Swift

Artisti i ri i vitit

Dove Cameron

Bashkëpunimi i vitit

Elton John & Dua Lipa “Cold Heart” – PNAU Remix

Artisti më i mirë në zhanrin ‘Pop’

Reklama

Harry Styles

Artistja më e mirë në zhanrin ‘Pop’

Grupi më i mirë ‘Pop’

BTS

Albumi më i mirë

Taylor swift “Red” (Versioni Taylor)

Kënga më e mirë Pop

Harry Styles “As It was”

Video më e mirë muzikor

Taylor Swift “All Too Well(Versioni Taylor)”

Artisti më i mirë mashkull në zhanrin ‘Country’

Morgan Wallen

Artistja më e mirë femër në zhanrin ‘Country’

Taylor Swift

Grupi më i mirë ‘Country’

Dan&Shay

Artisti më i mirë hip-hop

Kendrick Lamar

Artistja më e mirë hip-hop

Reklama

Nicki Minaj

Kënga më e mirë hip-hop

Future ft. Drake & Tems “Wait For U”

Artisti më i mirë R&B

Reklama

Chris Brown

Artistja më e mirë R&B

Beyonce

Artisti më i mirë i zhanrit ‘rock’

Machine Gun Kelly

Kënga më e mirë ‘rock’

Maneskin “Beggin”

Artisti më i mirë latin

Bad Bunny

Artistja më e mirë latine

Anitta

Artisti më i mirë ‘afrobeats’

Wizkid

Artisti më i mirë K-pop

BTS

Fitues të tjerë jo televiziv

Artisti i preferuar i kërcimit/elektronik: Marshmello

Artisti i preferuar i ungjillit: Tamela Mann

Artisti i preferuar frymëzues: për KING & COUNTRY

Dyshja ose grupi i preferuar latin: Yahritza Y Su Esencia

Artisti i preferuar në turne: Coldplay

Albumi i preferuar country: Taylor Swift “Red (Taylor’s Version)”

Reklama
Reklama

Albumi i preferuar hip-hop: Kendrick Lamar “Mr. Morali dhe shkelësit e mëdhenj”

Albumi i preferuar latin: Bad Bunny “Un Verano Sin Ti”

Albumi i preferuar R&B: Beyonce “Renaissance”

Albumi i preferuar rock: Ghost “Impera”

Kolona zanore e preferuar: “ELVIS”

Kënga e preferuar ‘country’: Morgan Wallen “Wasted On You”

Kënga e preferuar latine: Sebastian Yatra “Dos Oruguitas”

/Telegrafi/