LAJMI I FUNDIT:

Alonso tejkalon Schumacherin dhe vendosi rekord të ri në Formula 1

Alonso tejkalon Schumacherin dhe vendosi rekord të ri në Formula 1

Piloti spanjoll i Formula 1, Fernando Alonso vendosi një rekord të ri, pasi kaloi ish-rivalin e tij Michael Schumacher për kohë gjatësinë në pistat e këtyre garave.

Alonso u bë piloti me më shumë paraqitje në Formula 1 pasi ishte prezent në garën për Grand Prix të Azerbajxhanit të dielën në rrugët e Bakus.

Spanjolli 40 vjeç është ende i shkëlqyer dhe shumë konkurrues në makinën e tij Alipne.

Alonso ka garuar për më shumë se 20 vjet dhe pas një fundjave garash në Azerbajxhan, domethënë kualifikimit për garën e së shtunës së shkuar, ai u bë shoferi më jetëgjatë në historinë e Formula 1.

Ai theu kështu rekordin e Schumacherit prej 21 vitesh e tre muajsh, ndërsa Alonso ishte i pranishëm në “cirkun më të shpejtë në botë” për 21 vjet, tre muaj e tetë ditë.

Verstappen fitues në Azerbajxhan, Ferrari pëson debakël
Lexo po ashtu Verstappen fitues në Azerbajxhan, Ferrari pëson debakël

Është interesante që asnjë pilot aktual përveç Alonsos nuk është në Top 10 kur bëhet fjalë për listën e atyre me mandatin më të gjatë në Formula 1.

Vetëm Lewis Hamilton është afër t’i bashkohet kësaj kompanie të zgjedhur.

Kujtojmë, Alonso e përfundoi garën e së dielës në Azerbajxhan në vendin e shtatë dhe aktualisht është i 11-ti në renditjen e pilotëve me 16 pikë. /Telegrafi/


Në trend Sport

Më shumë
Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

Lista me 14 lojtarë të Liverpoolit tani janë të lirë për të thyer rregullin e rreptë të Klopp

Premier League
Zbulohet hapi i ardhshëm i Xavit pas largimit nga Barcelona në fund të sezonit

Zbulohet hapi i ardhshëm i Xavit pas largimit nga Barcelona në fund të sezonit

La Liga
Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Klubi i famshëm anglez buzë humnerës për shkak të problemeve financiare

Premier League
Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Qeveria spanjolle i detyrohet Dani Alvesit 1.2 milion euro, paratë mund të përdoren për të orkestruar lirimin nga burgu

Ndërkombëtare
Katër 'bomberët' që Chelsea ndjekë për sezonin e ardhshëm - secili më i mirë se tjetri

Katër 'bomberët' që Chelsea ndjekë për sezonin e ardhshëm - secili më i mirë se tjetri

Premier League
Mega ofertë nga gjiganti evropian për Alonson - 23 milionë euro pagë në vit

Mega ofertë nga gjiganti evropian për Alonson - 23 milionë euro pagë në vit

Bundesliga
Kalo në kategori