Max Allegri ka fituar Kupën e Italisë 2016-2017 dhe është trofeu i tetë radhës për të si trajner.

Ai ka mundësinë që këtë numër ta dërgojë në 10-të, pasi është afër titullit dhe luan edhe në finalen e Ligës së Kampionëve.

Por kush janë trajnerët italianë të cilët kanë fituar më shumë në Itali, Evropë dhe botë?

Emrat të mëdhenj Giovanni Trapattoni, Carlo Ancelotti e Macelo Lippi gjenden në këtë mes.

Më poshtë mund ta gjeni një renditje të trajnerëve legjendar italianë që kanë fituar shumë. /Telegrafi/

10.Claudio Ranieri – 7 trofe

9.Nevio Scala – 8 trofe

8.Massimiliano Allegri – 8 trofe

Reklama

7.Arrigo Sacchi – 9 trofe

6.Nereo Rocco – 10 trofe

5.Roberto Mancini – 13 trofe

4.Fabio Capello – 14 trofe

Reklama

3.Marcello Lippi – 18 trofe

2.Carlo Ancelotti – 19 trofe

1.Giovanni Trapattoni – 22 trofe