Alec Baldwin paraqiti dokumente ligjore të premten (11 mars) duke mohuar çdo përgjegjësi për vrasjen e Halyna Hutchins – madje duke fajësuar kineastin e ndjerë për dhënien e udhëzimeve që çuan në aksidentin vdekjeprurës.

Aktori 63-vjeçar këmbënguli se çdo gabim i vetëm që çoi në xhirimet e 21 tetorit në setin e filmit “Rust” në New Mexico ishte “e kryer nga dikush tjetër”.

Dokumentet e tij zbulojnë gjithashtu se Baldwin bëri një përpjekje për të mbledhur ekipin për të përfunduar filmin edhe pasi një mori padish e fajësuan atë për vdekjen e Hutchins.

Foto: Getty Images

“Ky është një rast i rrallë kur sistemi u prish dhe dikush duhet të mbahet ligjërisht fajtor për pasojat tragjike”, shkroi avokati i yllit, Luke Nikas, në një dosje arbitrazhi të publikuar nga Deadline.

“Ai person nuk është Alec Baldwin”, thuhet në dosje, duke shtuar se ai është thjesht “një aktor”.

Kërkesa e arbitrazhit kundër kolegëve të producentëve të Baldwin pretendon se kontrata e yllit e mbron atë nga çdo përgjegjësi financiare në një mori padish të ngritura kundër tij, duke përfshirë ankesën e paraqitur nga partneri i Hutchins.

Edhe pa këtë klauzolë, Baldwin ishte plotësisht i pafajshëm në “tragjedinë e paimagjinueshme”, sipas dosjes, e cila zbuloi se ai ishte paguar 250,000 dollarë për të luajtur dhe prodhuar filmin me buxhet të ulët, shkruan New York Post.

Foto: Sergey Svetnoy

“Siç kishte bërë gjatë gjithë karrierës së tij, Baldwin u besoi profesionistëve të tjerë në grup për të bërë punën e tyre. Faktet e bëjnë të qartë se Baldwin nuk është fajtor për këto ngjarje apo dështime”, shkroi Nikas.

Ata, udhëzimet e të cilëve Baldwin ndoqi përfshinin vetë Hutchins, thuhej në dosje, duke e quajtur atë “ditën më të keqe në jetën e Alec Baldwin” që “do të vazhdojë ta ndjekë” atë.

Hutchins “e drejtoi Baldwin” në skenën e provave për të “përcaktuar mënyrën më të mirë të këndit të kamerës dhe çfarë lëvizjesh duhet të bëjë Baldwin për të kapur armën që kishte kërkuar skenari”, thuhet ndër tjera.

“Hutchins përshkroi se çfarë do të donte që Baldwin të bënte me vendosjen e armës… Ajo e drejtoi Baldwinin që ta mbante armën më lart, deri në një pikë ku ajo drejtohej drejt saj”, detajohet në dosje.

Foto: AP

“Në dhënien dhe ndjekjen e këtyre udhëzimeve, Hutchins dhe Baldwin ndanë një besim thelbësor, jetik: se arma ishte ‘e ftohtë’ dhe nuk përmbante fishekë të vërtetë. Baldwin e pyeti Hutchins nëse ajo donte ta shihte atë duke e marrë armën, siç e kërkonte skenari. Ajo u përgjigj po”, thuhej në dosje.

“Siç u bë e ditur më vonë, një plumb i vërtetë u lëshua nga arma dhe goditi Hutchins, duke vrarë atë dhe duke goditur regjisorin JoelSouza në shpatull. Të dy Hutchins dhe Souza ranë në tokë”, përshkruan dosja.

Dokumenti detajonte gjithashtu komunikimet fillestare të Baldwin me partnerin e Hutchins, Matthew, i cili dyshohet se e përqafoi yllin dhe i tha atij, “Unë mendoj se do ta kalojmë këtë së bashku”.

Ai përfshinte pamje të mesazheve me tekst që tregonin marrëdhënien “të ngrohtë” të tyre, me Matthew që i tha Baldwin se ishte “shumë i sjellshëm” pasi e ndihmoi atë dhe djalin e tij 9-vjeçar, Andros.

Baldwin tha në mënyrë të përsëritur se e kuptonte nëse Matthew donte t’i ndërpriste lidhjet, por ai “vazhdimisht e siguroi” atë se “dëshironte të mbante kontakte dhe të ruante marrëdhënien e tyre … pozitive dhe reciprokisht mbështetëse”.

Aktori u befasua plotësisht kur ai dha intervistën e tij televizive duke thënë se ishte “aq i zemëruar” me pretendimet “absurde” të Baldwin.

Foto: AP

Përveç kësaj miqësie, Baldwin bëri një përpjekje për të kontaktuar kastin e “Rust” me shpresën për të fituar mbështetjen e tyre për të përfunduar filmin”, zbuloi dokumentacioni, duke pranuar se askush nuk donte një gjë të tillë.

“Planet për të përfunduar Rust dhe për të kanalizuar të ardhurat e tij në një fond për përfitimin e Hutchins dhe djalit të tij, fatkeqësisht janë prishur si rezultat i padisë dhe këtyre deklaratave publike”, thuhet në dosje.

Disa nga të tjerët që e paditën atë ishin gjithashtu fillimisht mbështetës, sipas dosjes.

Kjo përfshinte mbikëqyrësen e skenarit Mamie Mitchell , e cila tani fajëson Baldwin për mos kontrollimin e armës – por menjëherë pas të shtënave i tha atij: “Ti e kupton se nuk je përgjegjës për asnjë nga ato që ndodhi atje, apo jo?”, thuhet në dosje.

Dokumenti rendit një sërë incidentesh që mund të fajësohen për aksidentin fatal, asnjëra prej të cilave nuk ishte përgjegjësi e Baldwin, sipas avokatit të tij. /Telegrafi/