David Alaba është prezantuar sot (e mërkurë) si lojtar i ri i Real Madridit, ndërsa ka zgjedhur edhe numrin e fanellën që do ta bart.

Mbrojtësi austriak kishte arritur marrëveshje muajin e kaluar, pasi vendosi të largohet si lojtar i lirë nga Bayern Munich pas 10 viteve karrierë.

Megjithatë, prezantimi i Alabas ka ardhur vetëm sot, pasi lojtari ishte i përfshirë në Euro 2020 me Austrinë.

E veçanta e prezantimit të Alabas te Real Madridi është fanella që ai do ta mbajë veshur.

Numri 4 është numri i ri i austriakut, dhe kjo vjen vetëm disa ditë pas largimit të kapitenit Sergio Ramos, i cili u transferua te Paris Saint-Germain.

Ndryshe, Alaba ka nënshkruar kontratë pesëvjeçare me klubin mbretëror. /Telegrafi/