Kosova ka shënuar fitore historike në kuadër të kualifikimeve për kampionatin evropian të vitit 2020.

Bullgaria ishte viktima e parë e “Dardanëve”, të cilët arritën të triumfuan si mysafir në Sofje me rezultat 3-2.

Tashmë kanë reaguar shumë këngëtarë, aktorë si dhe personalitete të njohura shqiptare, të cilët kanë përshëndetur triumfin e përfaqësueses sonë.

Tri ngjarjet kryesore të mbrëmjes sipas UEFA-s: Edhe Kosova pjesë e saj Tri ngjarjet kryesore të mbrëmjes sipas UEFA-s: Edhe Kosova pjesë e saj

Pas kësaj, Kosova zë pozitën e tretë në grupin A të me pesë pikë gjersa kombëtarja e Republikës së Çekisë, e cila pas fitores kundër Malit të Zi (3-0), ka gjashtë pikë dhe renditet e dyta.

Në pozitën e parë është kombëtarja e Anglisë, e cila ka po aq pikë sa çekët, por që gol dallimin e kanë më të mirë.

Kosova nuk dorëzohet, rikthim spektakolar për fitore historike në Bullgari Kosova nuk dorëzohet, rikthim spektakolar për fitore historike në Bullgari

Ndryshe, malazezët zënë pozitën e fundit të renditjes tabelore me dy pikë në tri ndeshje. /Telegrafi/

View this post on Instagram

URIME KOSOVA JONË ❤️🇽🇰❤️

A post shared by Gold AG (@arianagushi) on Jun 10, 2019 at 2:03pm PDT

View this post on Instagram

Ju dua!

A post shared by Fatmir Spahiu Bufi (@fatmirspahiu) on Jun 10, 2019 at 2:02pm PDT

View this post on Instagram

Kosova!👏👏👏🚀🚀🚀

A post shared by astrit kabashi (@astritkabashi) on Jun 10, 2019 at 1:57pm PDT

View this post on Instagram

Ju dua K💙s💛va #dardanet

A post shared by DALOOL (@djdalool) on Jun 10, 2019 at 2:25pm PDT

View this post on Instagram

Krenare me ju 💪🏻 2:8 🤔😁💥

A post shared by Teuta Selimi (@teutaselimi__) on Jun 10, 2019 at 1:49pm PDT