LAJMI I FUNDIT:

Afati i transferimeve në vitin 2009 i Real Madridit konsiderohet si potencialisht më i miri – afruan 8 yje

Afati i transferimeve në vitin 2009 i Real Madridit konsiderohet si potencialisht më i miri – afruan 8 yje

Kur bëhet fjalë për shpenzimet e transferimeve, jo shumë klube mund të përballojnë fuqinë financiare të gjigantëve spanjollë, Real Madridit.

Reklama

Shpesh, gjigantët e La Ligës thyejnë rekorde teksa përpiqen të shtojnë grupin e yjeve në Santiago Bernabeu. Vera e vitit 2009 ishte krejtësisht e ndryshme edhe pse presidenti i klubit Florentino Perez sanksionoi një shpenzim prej 233 milionë pound (270 milionë euro) në ndjekje të titullit të dhjetë të klubit në Ligën e Kampionëve.

Me të fundit nga ato blerjet e shtrenjta që do t’i japin lamtumirën Madridit këtë verë, kujtoni veten se kë bleu klubi gjatë asaj vere të famshme dhe çfarë ka ndodhur që atëherë.

Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi
Lexo po ashtu Pesë yjet që mund të zëvendësojnë Karim Benzeman te Real Madridi

Cristiano Ronaldo – 80 milionë funte nga Manchester United

Lojtari më i shtrenjtë në futbollin botëror në kohën e lëvizjes së tij te Real Madrid, megjithatë kalimi i Cristiano Ronaldos në kryeqytetin spanjoll duket ende një marrëveshje ideale në histori.

Ai vazhdoi të shënonte 450 gola në 438 ndeshje dhe u bë golashënuesi rekord i klubit. Kjo formë e ndihmoi Realin të fitonte dy tituj të La Ligës, dy Kupa të Mbretit dhe katër Liga të Kampionëve.

Mendes zbulon për herë të parë se përse i ka ndarë rrugët me Cristiano Ronaldon
Lexo po ashtu Mendes zbulon për herë të parë se përse i ka ndarë rrugët me Cristiano Ronaldon

Ai e mbylli qëndrimin e tij të gjatë me klubin me një lëvizje shokuese te Juventusi, duke shtuar dy tituj të tjerë të ligës në koleksionin e tij. Një ribashkim emocional me Manchester United ishte më pas pika e radhës përpara një lëvizjeje shpërthyese te skuadra saudite Al-Nassr.

Karim Benzema

Karim Benzema – 30 milionë funte nga Lyon

Ylli i fundit i vitit 2009 për t’i dhënë lamtumirën Real Madridit, sulmuesi francez do të ribashkohet me ish-shokun e skuadrës Ronaldo në Arabinë Saudite. Ai është afër një kalimi në Al-Ittihad, ku do të nënshkruajë një kontratë dyvjeçare.

Ai shijoi një ndeshje finale ëndrrash për Real Madridin, teksa gjeti rrjetën nga penalltia. Ky ishte vetëm një nga 354 golat që Benzema kishte shënuar për klubin që nga 30 milionë funte nga skuadra franceze Lyon.

Edioni i tij më i mirë ndoshta erdhi gjatë sezonit të kaluar pasi 44 golat e tij e ndihmuan klubin të fitonte titujt e La Ligës dhe të Ligës së Kampionëve dhe e pa që sulmuesi të fitonte Topin e Artë të parë të karrierës së tij.

Sa muaj i kanë mbetur Mbappes që të përcaktojë të ardhmen e tij
Lexo po ashtu Sa muaj i kanë mbetur Mbappes që të përcaktojë të ardhmen e tij

Kaka – 56 milionë funte nga Milani

Ndoshta një nga lojtarët më të mirë në botë përpara lëvizjes së tij në Real Madrid, mesfushori brazilian ishte i freskët pas disa sezoneve të bujshme me Milanin. Gjatë kohës së tij në San Siro, ai ndihmoi skuadrën italiane për një titull të ligës dhe Ligën e Kampionëve.

Forma e tij në Itali e pa atë të sigurojë një sërë vlerësimesh personale duke përfshirë Topin e Artë, Lojtarin e Vitit në Botë FIFPro dhe shumë më tepër. Reali e pa atë si një shtesë ideale pasi shpenzoi 56 milionë funte mbi nënshkrimin e tij.

Lëndimet kufizuan kontributet e tij në Bernabeu përpara se Kaka të lejohej të kthehej në Milan pas katër sezonesh. Ai vazhdoi të luajë me Sao Paulo dhe Orlando City në MLS përpara se të mbyllte karrierën e tij në 2017.

Kaka

Xabi Alonso – 30 milionë funte nga Liverpool

Pas një mosmarrëveshjeje me trajnerin e atëhershëm të Liverpoolit, Rafael Benitez, mesfushori spanjoll dukej se do të largohej nga Anfield. Pas formës së tij të shkëlqyer për skuadrën Merseyside, sigurisht që nuk ishte befasi të shihje Real Madridin të kërkonte shërbimet e tij.

Ata paguan 30 milionë funte për nënshkrimin e ish-lojtarit të Real Sociedad. Ai tregoi se ishte një nënshkrim ideal për Los Blancos.

Ai vazhdoi të bëri 236 paraqitje për klubin, duke fituar ligën, Ligën e Kampionëve dhe dy Kupa të Mbretit. Alonso vazhdoi të shtonte një numër trofesh gjatë një periudhe trevjeçare me Bayern Munich.

Ai tani po shijon një stazh si trajner me Bayer Leverkusen dhe ishte i lidhur fort me një lëvizje te Tottenhami.

Xabi Alonso dhe Alvaro Arbeloa

Alvaro Arbeloa – 5 milionë funte nga Liverpool

I dyti nga një mori lojtarësh spanjollë që mbërritën në Bernabeu në vitin 2009, mbrojtësi i djathtë ishte potencialisht një nga nënshkrimet më të nënvlerësuara. Pasi e filloi karrierën e tij me klubin, ai kishte kaluar me Deportivo La Coruna dhe Liverpool përpara se të kthehej për një tarifë të volitshme prej vetëm 5 milionë funtesh.

Arbeloa u instalua menjëherë si mbrojtësi i djathtë i zgjedhur i parë i klubit pasi ai vazhdoi të grumbullonte mbi 230 paraqitje për skuadrën. Ashtu si shokët e tij të skuadrës, ai fitoi një mori trofesh përpara se të largohej në një transfertë të lirë në 2016.

56 herë reprezentuesi i Spanjës nënshkroi një marrëveshje me Ëest Ham, por bëri vetëm katër paraqitje përpara se të pensionohej.

Raul Albiol – 13 milionë funte nga Valencia

Në moshën 37-vjeçare, mbrojtësi spanjoll Albiol është ende duke bërë mirë në krye të lojës. Pasi tërhoqi vëmendjen me Valencian, Reali kërkoi shërbimet e tij me qendërmbrojtësin duke u bërë lojtari i parë spanjoll që mbërriti në klub gjatë periudhës së dytë të Perezit.

Ai ishte qendërmbrojtësi i parë i klubit gjatë sezonit të tij debutues, por nuk ishte në nivelin e tij më të lartë gjatë sezoneve pasuese. Ai përfundimisht u largua për gjigandët italianë Napoli në 2013 dhe vazhdoi të bëhej një figurë ikonike në Napoli.

Albiol u rikthye në Spanjë me Villarrealin në vitin 2019 dhe luajti një rol kyç pasi ata i dhanë fund pritjes së tyre të gjatë për një titull të madh duke fituar Ligën e Evropës kundër Manchester United.

Esteban Granero – 3.5 milionë funte nga Getafe

Ndërsa ka një mori lojtarësh në këtë listë që ende luajnë, nuk mund të thuhet e njëjta gjë për Graneron. Ish-mesfushori e filloi karrierën e tij në skuadrën e të rinjve të Real Madridit përpara se të largohej për në Getafe.

Realit nuk iu desh shumë kohë për ta rikthyer për një tarifë relativisht të vogël. Ai luajti pak më pak se 100 ndeshje për gjigantët spanjollë.

Mesfushori u shit përfundimisht te QPR, por nuk mundi të ndihmonte skuadrën e tij të re të shmangte rënien në një sezon të tij. Granero vazhdoi të përfaqësonte Real Sociedad, Espanyol dhe skuadrën e nivelit të dytë Marbella përpara se të përfundonte karrierën e tij në 2021.

Esteban Granero

Alvaro Negredo – 4.3 milionë funte nga Almeria

Një emër që sigurisht do të jetë i njohur për tifozët e Ligës Premier, karriera e Negredo është kthyer disi në një përrallë zanash. Ai nuk bëri kurrë debutimin e tij në ekipin e parë për Real Madridin me skuadrën spanjolle që aktivizoi një klauzolë kthimi në verën e vitit 2009.

Ai u shit shumë shpejt te Sevilla dhe shfrytëzoi fuqinë e tij të golave ​​atje. Ai u transferua te Manchester City për 16 milionë funte katër vjet më vonë dhe shënoi 23 golave ​​në sezonin e tij debutues.

Negredo ka luajtur edhe për Valencian, Middlesbrough, Besiktas, Al-Nassr dhe Cadiz. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Para nëntë muajsh fitoi Kupën e Botës, dhe tani po i jep fund karrierës - çfarë po ndodh me Papu Gomez?

Ndërkombëtare
Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

Notat e lojtarëve: Atletico Madrid 3-1 Real Madrid, zhgënjen Vazquez

La Liga
Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Harry Kane zbulon idhullin e tij të fëmijërisë që luante te Barcelona, nuk është ai që do të prisnit

Ndërkombëtare
Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Pochettino u dërgon mesazh pronarëve të Chelseat pas disfatës nga Aston Villa

Premier League
Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Humbja ndaj Newcastle shënon rekord të zi për Sheffieldin

Premier League
Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

Spektakël me katër gola në Metropolitano: Atletico ia shkakton humbjen e parë Real Madridit për këtë sezon

La Liga
Kalo në kategori