LAJMI I FUNDIT:

16 rregullat më qesharake dhe të rrepta që duhet të ndjekin pjesëtarët e familjes mbretërore

16 rregullat më qesharake dhe të rrepta që duhet të ndjekin pjesëtarët e familjes mbretërore

Bazuar në intervistën gjithëpërfshirëse të Princit Harry dhe Meghan Markle të dhënë pak kohë më parë, është e qartë se të jesh pjesë e familjes mbretërore britanike nuk është e gjitha thjesht kurora dhe udhëtime.

Ka disa udhëzime dhe tradita mjaft të rrepta dhe të çuditshme të mirësjelljes të cilave u përmbahen pjesëtarët e familjes.


Për shembull, a e dini se anëtarët e familjes nuk mund të hanë hudhër në prani të mbretëreshës?

Mbretëresha shpallet ‘E moshuara e vitit’ dhe e refuzon çmimin, sepse nuk ndihet e vjetër
Lexo po ashtu Mbretëresha shpallet ‘E moshuara e vitit’ dhe e refuzon çmimin, sepse nuk ndihet e vjetër

Më poshtë gjeni 16 nga rregullat e shumta që familja mbretërore duhet të ndjekë:

Të gjitha dhuratat duhet të pranohen

Ndërsa pjesëtarët e familjes mbretërore duhet të pranojë çdo dhuratë që ata marrin, varet nga Mbretëresha Elizabeth se cili do të mbajë cilën dhuratë.

Ata nuk mund të martohen pa miratim

Sipas Aktit të Martesave Mbretërore të vitit 1772, pasardhësit mbretërorë duhet të kërkojnë miratimin e monarkut përpara se të propozojnë.

Ekziston një kod rigoroz i veshjes

Anëtarët e familjes mbretërore pritet të vishen me modesti dhe kurrë shumë hapur.

Gjithmonë duhet të kenë një kostum të zi

Familja mbretërore nuk është asgjë nëse nuk është e përgatitur. Një veshje e respektuar krejt e zezë duhet të jetë në udhëtimet e tyre në rast të një vdekje të papritur, ku ata duhet të marrin pjesë në një funeral.

Dy trashëgimtarë nuk mund të fluturojnë së bashku

Kjo në rast se do të ndodhte diçka tragjike. Sapo Princi George (i cili është i treti në rreshtin e fronit pas Princit Charles dhe Princit William) të mbushë 12 vjeç, ai do të duhet të fluturojë veçmas nga babai i tij.

Nuk lejohet politika

Anëtarët e familjes mbretërore nuk lejohen të votojnë ose madje të shprehin publikisht mendimin e tyre për çështje politike.

Mbretëresha nuk lejohet të ulet në një fron të huaj

Edhe nëse froni është nga Shtatë Mbretëritë.

Kur Mbretëresha ngrihet, ngrihuni edhe ju

Dhe as mos mendoni të uleni derisa Madhëria e saj ta ketë bërë këtë.

Kurorat i vendosin vetëm gratë e martuara

Nuk ka unazë? Nuk ka kurorë.

Nuk lejohen autografe apo fotografi

Mbani larg kamerat.

Mbretëresha sinjalizon kur një bisedë ka mbaruar

Nëse e shihni Madhërinë e saj duke lëvizur çantën e saj nga krahu i majtë në të djathtë të saj, atëherë është koha të ndaloni së foluri. Kjo siç duket i sinjalizon stafit të saj se ajo është e gatshme të vazhdojë tutje.

Kur Mbretëresha mbaron së ngrëni, mbaroni edhe ju

Askush nuk ha pas saj në një dark të përbashkët.

Nuk lejohet të luajnë “Monopoly”

Kur Dukës së New Yorkut iu prezantua loja e bordit, ai zbuloi se është e ndaluar në familjen mbretërore sepse ” bëhet shumë e egër “. Mbretërorët – ata janë ashtu si ne.

Kurrë mos e prekni çantën e Mbretëreshës

Sipas Capricia Penavic Marshall (ish shefe e protokollit amerikan), çanta e mbretëreshës nuk është vetëm për pamjen e saj. Në fakt, monarkja 94-vjeçare e përdor atë për të dërguar sinjale jo-verbale tek stafi i saj. Dhe në asnjë rrethanë askush tjetër nuk duhet ta prekë atë.

Veshjet e dasmës duhet të miratohen nga Mbretëresha

Jo vetëm që Mbretëresha ka nevojë të miratojë dasmën në përgjithësi, por ajo gjithashtu duhet t’i thotë po veshjes. Kate Middleton i tregoi vjehrrës së saj fustanin e saj të personalizuar nga Sarah Burton për Alexander McQueen në procesin e dizajnit, ashtu si Meghan Markle.

Të hash hudhër është një ‘jo e madhe’

Elizabeth nuk është adhuruese e elementit kryesor të gatimit, dhe për këtë arsye përbërësi lihet jashtë çdo përgatitje ushqimi. /Telegrafi/

Në trend Stil

Më shumë
Ndiqni tenjat nga shtëpia: Mjafton ta vendosni këtë bimë në dollap

Ndiqni tenjat nga shtëpia: Mjafton ta vendosni këtë bimë në dollap

Bëje vet
Të preferuarit e fatit: 1 janari 2024 pritet të jetë fatlum për tri shenja

Të preferuarit e fatit: 1 janari 2024 pritet të jetë fatlum për tri shenja

Astrologji
Në këtë shtet evropian femrat kanë gjoksin më të madh në botë!

Në këtë shtet evropian femrat kanë gjoksin më të madh në botë!

Lifestyle
Pesë ushqime që duhet të hahen në të njëjtën ditë kur gatuhen ose hapen, për të shmangur sëmurjen

Pesë ushqime që duhet të hahen në të njëjtën ditë kur gatuhen ose hapen, për të shmangur sëmurjen

Këshilla Lifestyle
E shihni njeriun në këtë enigmë? Fytyra e tij vihet re vetëm nga më inteligjentët

E shihni njeriun në këtë enigmë? Fytyra e tij vihet re vetëm nga më inteligjentët

Stil
Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve: Bëni një spërkatës natyral kundër tenjave

Hiqni qafe burimin më të madh të alergjenëve: Bëni një spërkatës natyral kundër tenjave

Bëje vet
Kalo në kategori