Klubi polak Bruk-Bet Termalica Nieciecza, ka konfirmuar transferimin e mbrojtësit David Domgjonin, si lojtar të lirë.

Përmes një komunikatë në ueb faqen e tyre, klubi polak që luan në ligën “Ekstraklasa, I liga” – njoftoi mbrojtësi që luan edhe te Përfaqësuesja e Kosovës ka nënshkruar kontratë deri në vitin 2023.

Mbrojtës që luajti te Luzern sezonin e fundit, tani do t’i tregojë vlerat e tij në kampionatin polak.

“David Domgjoni përforcon Bruk-Bet Termalica Nieciecza. Ai është një qendërmbrojtës 24-vjeçar. Kosovari e filloi karrierën e tij në vendlindje në KF Liria Prizren”, thuhet fillimisht në komunikatë.

Të gjitha lajmet nga David Domgjoni Të gjitha lajmet nga David Domgjoni

“Më vonë aftësitë e tij të futbollit senior i fitoi në Shqipëri. Së pari në 2014-17 në KF Tirana. Ai bëri 23 paraqitje me ngjyrat e saj. Në sezonin 2017/18 është rikthyer në KF Liria Prizren. Në vitin 2018 ishte në KF Kastrioti (15 ndeshje). Në vitin 2019-2020 kaloi në një tjetër klub shqiptar KF Laçi. Rekordi i tij është 31 ndeshje (2 në kualifikueset e Ligës së Evropës) dhe një gol. Në sezonin pasues, ai iu bashkua Menemensporit (niveli 2). Statistikat e tij janë 40 ndeshje dhe tre gola. Klubi i fundit i mbrojtësve ishte FC Luzern. Gjatë qëndrimit të tij atje, ai luajti në nëntë ndeshje (2 në kualifikimet e Ligës së Konferencës Evropiane të UEFA-s)”.

“Domgjoni përfaqëson Kosovën. Ka luajtur edhe në ekipet kombëtare të të rinjve të Shqipërisë”, thuhet më tej në njoftimin e tyre. /Telegrafi/