LAJMI I FUNDIT:

Zelensky thotë se të paktën 500 fëmijë ukrainas janë vrarë nga fillimi i luftës

Zelensky thotë se të paktën 500 fëmijë ukrainas janë vrarë nga fillimi i luftës

Dyvjeçarja Lisa e cila u vra nga sulmet ajrore në Dnipro gjatë mbrëmjes së kaluar, është një nga 500 fëmijë që u vranë që nga fillimi i pushtimit rus në Ukrainë.

Reklama

Këto ishin fjalët e para që presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i tha në fjalimin e tij më të fundit për situatën në këtë vend, transmeton Telegrafi.

Ai zbuloi shifrat e frikshme pasi u gjet kufoma e vajzës së vogël, duke theksuar se Rusia po ua merr të ardhmen, nxënësve, artistëve dhe kampionëve të sporteve.

Ministria ukrainase e Mbrojtjes thotë se nuk duhet zbuluar data e fillimit të kundërofensivës – videoja e publikuar tregon më së miri
Lexo po ashtu Ministria ukrainase e Mbrojtjes thotë se nuk duhet zbuluar data e fillimit të kundërofensivës – videoja e publikuar tregon më së miri

“Armët ruse dhe urrejtja e tyre … vazhdon të marrë dhe shkatërrojnë jetën e fëmijëve ukrainas çdo ditë”, shtoi Zelensky.

Madje sipas tij akoma është shumë e vështirë që qind për qind të jenë të saktë për numrin e fëmijëve të vrarë – duke aluduar se kjo shifër mund të jetë edhe më e madhe.

“Të gjithë ukrainas, fëmijët tanë, duhet të lirohen nga terrori rus”, shtoi presidenti ukrainas në fjalimin e tij më të fundit. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia
SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

SHBA njofton paketën e re të ndihmës për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori