LAJMI I FUNDIT:

Zbulohen dhjetë lojtarët më të shpejtë të Ligës së Kampionëve në sezonin 2022/23

Zbulohen dhjetë lojtarët më të shpejtë të Ligës së Kampionëve në sezonin 2022/23

Janë zbuluar lojtarët më të shpejtë të sezonin 2022/23 në Ligën e Kampionëve, me Alphonso Davies, i cili ka qenë më i shpejti duke lënë pas vete emra si Mykhailo Mudryk, Ousmane Dembele dhe Rafael Leao.

Manchester City përfundimisht do ta ngrinte trofeun, por kishte shumë paraqitje fizike të spikatura përpara se të mposhtnin Interin në finale.

Ka pak pamje më emocionuese në futboll sesa një lojtar që lë pas vete kundërshtarin në një garë vrapimi.

Dhe, duke qenë se Liga e Kampionëve është kulmi i lojës së klubeve evropiane, kishte shumë lojtarë të shpejtë të shfaqur në këtë garë sezonit të kaluar.

UEFA zbulon emrat e tre të nominuarve për çmimin e lojtarit dhe trajnerit të vitit
Lexo po ashtu UEFA zbulon emrat e tre të nominuarve për çmimin e lojtarit dhe trajnerit të vitit

Por kush ishte më i shpejti?

Falë UEFA-s, ne kemi një përgjigje të saktë për këtë pyetje.

Është portali i njohur Goal.com që ka zbuluar 11 lojtarët më të shpejtë në edicionin 2022/23 të Ligës së Kampionëve.

Ylli i Bayern Munichut, Davies që qenë më i shpejti duke lënë pas vete emra si Mudryk, Dembele dhe Leao, ndërsa lista mbyllet me Dominik Szoboszlai.

11.Dominik Szoboszlai (RB Leipzig) – 35,9 km/h

10.Rafa Silva (Benfica) – 35.9 km/h

9.Karim Adeyemi (Borussia Dortmund) – 36.1 km/h

8.Moussa Diaby (Bayer Leverkusen) – 36.1 km/h

7.Nuno Tavares (Marseille) – 36.1 km/h

6.Federico Valverde (Real Madrid) 36.3 km/h

5.Gabriel Veron (Porto) – 36.4 km/h

4.Rafael Leao (AC Milan) – 36.5 km/h

3.Ousmane Dembele (Barcelona) – 36.6 km/h

2.Mykhailo Mudryk (Chelsea) – 36.6 km/h

1.Alphonso Davies (Bayern Munich) – 37.1 km/h

/Telegrafi/