LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet buxheti i transferimeve verore të Newcastle United, shokohen tifozët

Zbulohet buxheti i transferimeve verore të Newcastle United, shokohen tifozët

Mediat angleze besojnë se kanë zbuluar se sa është buxheti i Newcastle United për afatin e ardhshëm të transferimeve të verës.

Reklama

Pas një sezoni mahnitës nën drejtimin e Eddie Howe, Newcastle siguroi një vend në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm.

Të mbështetur nga pronarët e tyre e udhëhequr nga Arabia Saudite, klubi anglez pritet të shpenzojë shumë për të ndërtuar një skuadër të aftë për të sfiduar në të gjitha frontet.

Deri më tani, klubi ka shpenzuar 250 milionë funte në tre afate kalimtare, duke shpenzuar shumë për lojtarë si Bruno Guimaraes dhe Alexander Isak.

Newcastle mund të bie në 'grupin e vdekjes' në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm
Lexo po ashtu Newcastle mund të bie në 'grupin e vdekjes' në Ligën e Kampionëve sezonin e ardhshëm

Megjithatë, sipas mediumit Daily Mail, Newcastle do të ketë vetëm rreth 70-80 milionë funte apo nga 80-95 milionë euro për të shpenzuar këtë verë.

Është pohuar se llogaritjet aktuale të Fair Play Financiar nënkuptonin se buxheti i tyre është më i ulët se sa prisnin shumë njerëz.

Megjithatë, shitja e një numri lojtarësh të ekipit të parë do të ndihmojë në rritjen e buxhetit për të blerë lojtarë. Të tillë si Allan Saint-Maximin dhe Jacob Murphy janë lidhur me largime.

Fansat reaguan me shpejtësi ndaj lajmit në rrjetet sociale.

“Nuk jam tifoz i Newcastle, por kjo është një shaka. Ose kufizoni shpenzimet në mënyrë të barabartë, ose lërini të gjithë të shpenzojnë atë që kanë”, shkroi një tifoz në Twitter.

“Epo, nëse po shpenzojmë vetëm 75 milionë funte, atëherë presim një luftë për të mbajtur një vend në katërshe pasi do të jemi të zhveshur nëse nuk investojmë më shumë në skuadër”, shtoi një tifoz tjetër.

“Nëse është 75 milionë funte, pas shitjeve të Wood dhe Shelvey, askush nuk duhet të habitet nëse ndahemi me Allan Saint-Maxim tani” dhe “Nëse kjo është e vërtetë, ne do të bëjmë mirë të marrim top 10 sezonin e ardhshëm”, ishin disa nga komentet tjera.

Është raportuar se Newcastle po shikon nënshkrime në zona të ndryshme të fushës.

Lojtarët si James Maddison, Scott McTominay, Moises Caicedo, Kieran Tierney dhe Conor Gallagher janë lidhur të gjithë me një lëvizje në Saint James Park. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Messi tregon keqardhjen që kishte te PSG pasi fitoi Kupën e Botës: Isha i vetmi lojtar i Argjentinës që nuk u nderua në klubin e tij

Messi tregon keqardhjen që kishte te PSG pasi fitoi Kupën e Botës: Isha i vetmi lojtar i Argjentinës që nuk u nderua në klubin e tij

Përfaqësueset
Kryetari i Komunës së Suharekës prezanton projektin për stadiumin e ri që do të ndërtohet në këtë qytet

Kryetari i Komunës së Suharekës prezanton projektin për stadiumin e ri që do të ndërtohet në këtë qytet

Kosovë
Formacionet zyrtare, Viktoria Plzen – Ballkani: Daja me disa ndryshime

Formacionet zyrtare, Viktoria Plzen – Ballkani: Daja me disa ndryshime

Ligat tjera
Messi shpjegon pse vendosi të bëjë tatuazhin e Barcelonës në këmbën e tij pasi iu bashkua PSG-së

Messi shpjegon pse vendosi të bëjë tatuazhin e Barcelonës në këmbën e tij pasi iu bashkua PSG-së

La Liga
Formacioni i javës në Ligën e Kampionëve

Formacioni i javës në Ligën e Kampionëve

Liga e Kampionëve
I thanë se po blen futbollistë me emër për të rregulluar imazhin, Mohammed bin Salman jep përgjigje

I thanë se po blen futbollistë me emër për të rregulluar imazhin, Mohammed bin Salman jep përgjigje

Ligat tjera
Kalo në kategori