LAJMI I FUNDIT:

Zbulohet arsyeja pse Joshua hodhi rripat e Usykut nga ringu para fjalimit të tij

Zbulohet arsyeja pse Joshua hodhi rripat e Usykut nga ringu para fjalimit të tij

Anthony Joshua hodhi rripat e Oleksandr Usyk nga ringu, sepse humbi besimin në sistemin e boksit, ka treguar promotori i njohur Eddie Hearn.

Para fjalimit të tij të çuditshëm, Joshua ishte dukshëm i frustruar nga humbja ndaj ukrainasit për herë të dytë dhe në mes të kësaj ai hodhi dy nga rripat e Usykut jashtë litarëve.

Promotori i tij Hearn sqaroi se çfarë po kalonte në kokën e luftëtarit britanik në atë kohë.

“Ai i mbajti ato rripa për një kohë të gjatë dhe mori shumë para, por edhe shumë detyrime. Mendoj se ai humbi shumë besimin në sistemin dhe nuk mendoj se ishte i interesuar në luftën për rripat më. Mendoj se ai dëshiron vetëm të luftojë për argëtim dhe të sfidojë veten”.

“Ai u largua nga ringu sepse e dinte, ‘do të bëj ndonjë marrëzi’ dhe më pas e detyroi veten, duke thënë: ‘Nuk mund të largohem’. Kështu ai u kthye në ring dhe mbajti një fjalim që ishte pak më vete. Por ishte një emocion i pastër. Ishte nga zemra”, ka thënë Hearn. /Telegrafi/