Filmi debutues i Antoneta Kastratit, “Zana”, pati premierën e tij botërore në festivalin e madh të Torontos në Kanadë. Ky film është përzgjedhur nga komiteti selektues që të jetë propozimi i Kosovës për kategorinë Best International Feature të OSCAR.

Filmi, i cili është një bashkëprodhim me Shqipërinë, ndjek historinë e Lumës, një grua shqiptare që jeton me burrin dhe nënën e saj në një fshat, shkruan Hollywood Reporter transmeton Telegrafi.

Luma, e luajtur nga Adriana Matoshi, kishte humbur fëmijën e saj të vetëm një dekadë më parë gjatë luftës civile që tërbohej në ish-Jugosllavi dhe tani është përhumbur nga tmerret e natës dhe nuk është në gjendje të mbetet shtatzënë.

E dëshpëruar për një fëmijë, ajo dhe familja e saj braktisin mjekësinë moderne dhe i drejtohen një shëruesi tradicional për ndihmë, ku Lume i nënshtrohet ritualeve të hollësishme dhe ekzorcizmave për ta hequr atë nga magjia e zezë që besohet se po shkaktonte shterpësinë e saj.

Kur ajo më në fund mbetet shtatzënë, e kaluara e saj e errët e kohës së luftës kthehet për të ndjekur atë dhe fëmijën e saj të palindur.

Kastrati thotë se filmi, i cili vjen në 20 vjetorin e Luftës së Kosovës, është “një përpjekje për të reflektuar mbi të kaluarën personale të luftës”.

Producent i filmit ZANA është Casey Cooper Johnson dhe bashkëproducentē Sevdije Kastrati me Crossing Bridges Films (Kosovë), Dritan Huqi me On Film Production (Shqipëri), dhe Miguel Govea dhe Brett Walker nga Alief. Në rrolet kryesore luajnë Adriana Matoshi, Astrit Kabashi, Fatmire Sahiti, Mensur Safqiu, Vedat Bajrami, Irena Cahani, Shengyl Ismajli, Çun Lajçi, Ilire Vinca etj.

Filmi është paraqitja e gjashtë e Kosovës në Oskarë që nga viti 2014 dhe asnjë nga filmat nuk është nominuar deri më tani. /Telegrafi/