LAJMI I FUNDIT:

Yjet i urojnë nënat, bashkëshortet dhe të gjitha gratë për 8 Mars

Yjet i urojnë nënat, bashkëshortet dhe të gjitha gratë për 8 Mars
Albana Osmani (Foto: Instagram/albanaosmani1)

Dita ndërkombëtare e gruas po festohet çdo vit në datën 8 mars anekënd botës, ndërsa është një pikë fokale e lëvizjeve për të drejtat e gruas.

Lëvizjet e ndryshme për të drejtat e grave në fillim të shekullit të kaluar u shënuan me data të ndryshme, derisa 8 marsi filloi të konsiderohej si festë publike në vende të shumta.


Kombet e Bashkuara filluan ta festojnë këtë ditë nga viti 1977, ndërsa 8 marsi shënohet edhe në vendin tonë si Dita e Gruas.

Yje të shumta të skenës dhe ekranit i kanë shfrytëzuar profilet e tyre në rrjetet sociale për t’i uruar nënat, bashkëshortet dhe të gjitha gratë për ditën e tyre.

Disa prej postimeve jua sjellim në vijim. /Telegrafi/

View this post on Instagram

Urime 8 Marsin të gjitha nënave 🌹

A post shared by A L B A T R I T (@albatritmuqiqi) on Mar 8, 2020 at 1:32am PST

View this post on Instagram

Be a lady they said. Don’t talk too loud. Don’t talk too much. Don’t take up space. Don’t sit like that. Don’t stand like that. Don’t be intimidating. Today is International Women’s Day. For years I’ve questioned, is what I’m doing ok? Am I doing too much, am I too naked? who cares?? But I care! No I don’t, yes I do! The back and forth would kill me! I’ve worked so hard to be proud of my choices and sacrifices I make every day to be here today and be who I am. I can only imagine decisions made by women, mothers, sisters, aunties, women CEO’s, grandmothers, godmothers, godsisters, foster mothers, foster sisters, any role any woman takes on in life! So today I stand for all of you who are proud of who you are, what you’ve done in your past, present and future! Here’s to creating your own legacy. Here’s to us. Love yours forever, Rita Quote from @girls.girls.girls.magazine by #CamilleRainville #Internationalwomensday #internationalwomensday2020 #IWD #IWD2020 📸@ronanpark

A post shared by RITA ORA (@ritaora) on Mar 8, 2020 at 3:33am PDT

View this post on Instagram

Happy women’s day ❤️ #womensday

A post shared by Blerim Destani (@blerimdestani) on Mar 8, 2020 at 8:22am PDT

View this post on Instagram

Urime 8 Marsin, Nëna… 💐

A post shared by Edona Llalloshi Official (@edonallalloshi) on Mar 8, 2020 at 6:41am PDT

View this post on Instagram

Gezuar 8 Marsin te gjithe KAMPIONET e mia aty ! Kur i thane : mer nje burre te pasur te jetosh mire . Ajo u pergjigj : Do jem une ai “burri “ i jetes time, e lire e forte dhe e sigurte ne cfare jam ! Dhe po e brishte e bute dhe e perulur ne dashuri si brinja poshte ijës se zemres se tij , per tu mbrojtur e dashur fort . Kur i thane do te duhet dikush tia dalesh, sidoqofte , ajo u pergjigj : ne fakt ia kam dale nderkohe ! Kur i thane duhet te heshtesh te strukesh te mbash vendin tend . Ajo u pergjigj : vendi im eshte statusi me i larte , femije i Zotit , femije i Babait e Nenes time . Vendi im eshte aty ku kembet e mia do ecin te lumtura zbathur ne ajer duke fluturuar ! Kur i thane : shiko si e zgjdhin te tjerat ka gjithmone nje forme. Ajo u pergjigj : Prandaj ato jane “te tjerat “! Kur i thane shume cka .. kur e shtyne.. nga mbrapa , dhe rrjeta merimangash thuren dite e nate , ajo mbylli syte e saj dhe tha : hahahahaha …. kaq ! Te gjitha KAMPIONEVE te mia atje ju uroj sot ne diten e Gruas, LIRINE dhe DASHURINE per ate qe je TI , GRUA !

A post shared by ALBANA OSMANI (@albanaosmani1) on Mar 8, 2020 at 4:20am PDT

View this post on Instagram

Happy international woman’s day ❤️

A post shared by Adrian Gaxha (@adriangaxha) on Mar 8, 2020 at 10:30am PDT

View this post on Instagram

Grua. Ti meriton dashuri❤ 8 Mars

A post shared by veten dua gjallë (@aurelagaceofficial) on Mar 8, 2020 at 9:03am PDT

View this post on Instagram

Gezuar 8 Marsin ! Mora lule sot… Nuk ishte ditëlindja ime ose ndonjë rast special. Patëm zënkën e pare mbrëmë. Ai tha shumë gjëra të këqija që më lënduan. E di që i vjen keq dhe që nuk i mendon ato që tha. Sepse ai më solli lule sot. Mora lule sot. Nuk ishte përvjetori ynë apo ndonjë rast special. Mbrëmë, ai më përplasi pas murit dhe më goditi. Dukej si makth. Nuk mund ta besoja se ishte reale. U zgjova e lënduar në mëngjes dhe me të nxira. E di që atij duhet t'i ketë ardhur keq. Sepse ai më solli lule sot. Mora lule sot. Nuk ishte Festa e Gruas ose ndonjë rast special. Mbrëmë, ai më rrahu sërish. Dhe ishte më keq se herën e kaluar. Po e lashë atë, çfarë do të bëj? Si do të kujdesem për fëmijët e mi? Po për para’ si do ja bëj? Por e di që atij duhet t’i ketë ardhur keq. Sepse ai më solli lule sot. Mora lule sot. Sot ishte një rast special. Ishte dita e funeralit tim. Mbrëmë, më në fund ai më vrau. Më rrahu për vdekje. Sikur të kisha patur aq kurajë dhe forcë për ta lënë, Nuk do të kisha marrë lule… sot. Ju pyesni, pse nuk u largua? Une e pyes, pse e goditi? P.Kelly Nje lutje per shpirtin e shume grave te lenduara, e te vrara nga dora e nje mashkulli. 🤍 DUAJE VETEN GRUA.

A post shared by Xhensila Myrtezaj (@xhensilamyrtezaj) on Mar 8, 2020 at 4:16am PDT