LAJMI I FUNDIT:

Yjet e futbollit që nëse kishin zgjedhur vendin e origjinës, sot do të ishin në finalen e madhe Nigeri – Bregu i Fildishtë

Yjet e futbollit që nëse kishin zgjedhur vendin e origjinës, sot do të ishin në finalen e madhe Nigeri – Bregu i Fildishtë

Dy kombëtaret e mëdha afrikane, Nigeria dhe Bregu i Fildishtë, do të jenë sonte kokë më kokë në finalen e madhe të Kupës së Kombeve të Afrikës, ndërsa shumë yje të futbollist botëror që kanë origjinë nga këto vende, do të jenë fansat numër një.

Kupa e Kombeve të Afrikës do të arrijë kulmin e saj sonte teksa dy fuqi të futbollit të historisë do të shkojnë ballë për ballë në Abidjan. Është Bregu i Fildishtë kundër Nigerisë – apo ‘Elefantët’ kundër ‘Super Shqiponjave’.

Bregu i Fildishtë ka arritur në finalen e parë që nga viti 2015, pavarësisht shkarkimit të përzgjedhësit të tyre Jean Louis-Gasset në mes të turneut.


Edhe Nigeria janë të uritur për suksesin pasi nuk e kanë fituar që nga viti 2013.

Ndërsa të dyja palët janë në finale dhe kanë 90 minuta larg trofeut, ka shumë pyetje se si do të dukshin skuadrat e tyre nëse lojtarët me kombësi të dyfishtë do të kishin zgjedhur për të përfaqësuar vendin e origjinës.

Më poshtë i gjeni 14 yje që mund të kishin luajtur në finalen e AFCON nëse do të zgjidhnin vendin e origjinës.

Bukayo Saka (Nigeri)

Jamal Musiala (Nigeri)

David Alaba (Nigeri)

Serge Gnabry (Bregu i Fildishtë)

Tammy Abraham (Nigeri)

Fikayo Tomori (Nigeri)

Manuel Akanji (Nigeri)

Wesley Fofana (Bregu i Fildishtë)

Eberechi Eze (Nigeri)

Karim Adeyemi (Nigeri)

Noni Madueke (Nigeri)

Marc Guehi (Bregu i Fildishtë)

Dominic Solanke (Nigeri)

Curtis Jones (Nigeri)

Folarin Balogun (Nigeri)

/Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

Djali i tij është sensacioni i Euro 2024, por babai i Yamalit e tepron me deklaratën për Messin

La Liga
Pse Hansi Flick kërkesën e parë për lojtarët e tij te Barcelona e kishte për rregullimin e dhëmbëve

Pse Hansi Flick kërkesën e parë për lojtarët e tij te Barcelona e kishte për rregullimin e dhëmbëve

La Liga
UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve - shumë befasi në top 20

UEFA zyrtarizon renditjen e re të klubeve - shumë befasi në top 20

Ndërkombëtare
Stadiumi i finales së Euro 2024 në Berlin njihet si shtëpia e episodit më të turpshëm të futbollit anglez

Stadiumi i finales së Euro 2024 në Berlin njihet si shtëpia e episodit më të turpshëm të futbollit anglez

Përfaqësueset
U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

U rrah me tifozë për të shpëtuar familjen e tij në tribuna, Darwin Nunez përballet me një pezullim të gjatë

Ndërkombëtare
Ndërpreu pushimet me të dashurën dhe babai i tij udhëtoi gjashtë orë kot për t’i sjell këpucët sportive - nuk luajti asnjë minutë në Euro 2024

Ndërpreu pushimet me të dashurën dhe babai i tij udhëtoi gjashtë orë kot për t’i sjell këpucët sportive - nuk luajti asnjë minutë në Euro 2024

Përfaqësueset
Kalo në kategori