LAJMI I FUNDIT:

Yaya Toure i kalon testet mjekësore në Londër, skuadra e re mbetet mister

Yaya Toure i kalon testet mjekësore në Londër, skuadra e re mbetet mister
during the Premier League match between Manchester City and Brighton and Hove Albion at Etihad Stadium on May 9, 2018 in Manchester, England.

Yaya Toure i ka kaluar testet mjekësore  në Londër dhe është afër nënshkrimit të një kontrate të re ka thënë agjenti i tij  Dimitry Seluk.

Reklama

Toure, tani 35 vjeç, është lojtar i lirë pas largimit nga Manchester City në fund të sezonit të kaluar, ku i kishte mbaruar edhe kontrata.

Ylli i Bregut të Fildishtë ka qenë i lidhur me një lëvizje te West Ham, por ka qenë ish-trajneri i Cityt, Manuel Pellegrini, tani shefi i ‘Çekanëve’ që e ka hedhur poshtë mundësinë.

Yaya Toure te Manchester City (Getty Images)

Por tani duket se Toure është gati të fillojë aventurën e re dhe këtë e ka konfirmuar menaxheri i tij Dimitri Seluk.

“Toure ka kaluar testet mjekësore në Londër. Yaya është afër nënshkrimit të një kontrate të re”, ka shkuar ai.

Toure ka fituar tre tituj të Ligës Premier me Cityn, por u largua në rrethana disi të acaruara, kur akuzoi menaxherin Pep Guardiola se kishte probleme me afrikanët.

Toure e filloi karrierën profesioniste në Belgjikë me Beveren, dhe pastaj kaloi në kampionate si Ukrainë, Greqi dhe me Monacon në Ligue 1 përpara se të kalonte te Barcelona në vitin 2007.

Toure në ndeshjen e fundit (Getty)

Pas tre vjetësh në Camp Nou City ai erdhi te City.

Ai bëri gjithsej 316 paraqitje për qytetarët, duke shënuar 79 gola dhe duke fituar gjashtë trofe. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

Yamal shtatë vite më parë mbante dorën e Ramos para El Clasicos, tani e detyroi të shënojë autogol

La Liga
Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

Xavi shkrihet së qeshuri ku i bëhet një pyetje për dy legjendat e Real Madridit – Barcelona luan kundër tyre brenda pesë ditëve

La Liga
Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

Debat i ashpër mes Ancelottit dhe Vinicius Jr në mes të ndeshjes, në fund dyshja nuk u përshëndet fare

La Liga
'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

'Luftë' mes Barcelonës dhe Sevillës – andaluzianët bojkotuan drekën tradicionale, katalanasit shkëputën çdo marrëdhënie me këtë klub

La Liga
Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

Barcelona mposht Sevillën fal një autogoli të Sergio Ramos, rrëmben pozitën e parë në La Liga

La Liga
Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Florent Muslija i pakapshëm këtë sezon, shkatërron pothuajse i vetëm Schalken

Ligat tjera
Kalo në kategori