LAJMI I FUNDIT:

Xherdan Shaqiri fiton më shumë se 30 yje të Man United dhe Arsenalit – më i paguari në MLS

Xherdan Shaqiri fiton më shumë se 30 yje të Man United dhe Arsenalit – më i paguari në MLS

Xherdan Shaqiri është lojtari më i paguar në Major League Soccer dhe kjo është konfirmuar  nga shifrat e publikuara nga liga amerikane. Ish-anësori i Liverpoolit mbi tetë milionë euro në sezon te Chicago Fire.

Reklama

Pasi u largua nga Anfield për te skuadra franceze Lyon verën e kaluar, u ngritën pikëpyetje se ku do të shkonte lojtari shqiptar me pasaportë.

Konfirmimi i të ardhurave të Shaqirit në SHBA dha një shpjegim më të qartë se përse ish-ylli i Bayern Munichut dhe Interit vendosi të braktisë futbollin evropian për një aventurë të re përtej Atlantikut.

Xherdan Shaqiri me intervistë emocionale për Guardian - flet për luftën në Kosovë dhe karriera e tij në futboll
Lexo po ashtu Xherdan Shaqiri me intervistë emocionale për Guardian - flet për luftën në Kosovë dhe karriera e tij në futboll

Investimi i madh i klubit Ëindy City është edhe më i rëndësishëm sepse paga e 31-vjeçarit ka marrë 41.8 për qind të buxhetit të tyre të përgjithshëm të pagave.

Pavarësisht se është fituesi më i mirë i klubit, Fire përfundoi i 12-ti në Konferencën Lindore sezonin e kaluar, aktualisht është i 13-ti në sezonin aktual. Forma e dobët ka bërë që trajneri Ezra Hendrickson të shkarkohet këtë muaj.

Shaqiri ka bërë pesë starte këtë sezon, me dy paraqitje të tjera jashtë stolit nga 12 ndeshjet e para.

Por, nëse gjërat në fushë nuk po shkojnë veçanërisht mirë për lojtarin që ka prejardhje nga Zhegra e Gjilanit për momentin, të ardhurat e tij personale janë me siguri më shumë se sa ta kompensojnë atë.

Bazuar nga paga e tij aktuale, Shaqiri fiton më shumë se 30 lojtarë të Manchester United dhe Arsenalit, duke përfshirë lojtarë si Ben White, Luke Shaë, Kieran Tierney, Granit Xhaka, Edëard Nketiah, Gabriel Martinelli, Leandro Torssard, Aaron Wan-Bissaka, Martin Odegaard dhe Aaron Ramsdale.

Ku kanë lindur fituesit e Ligës Premier: Kosova nderohet nga Xherdan Shaqiri
Lexo po ashtu Ku kanë lindur fituesit e Ligës Premier: Kosova nderohet nga Xherdan Shaqiri

Vetëm 62 lojtarë fitojnë më shumë se ai në Ligën Premier, sipas renditjes së pagave të EPL në Sportrac.

Asnjë lojtar në MLS nuk mund të përputhet me të ardhurat e Shaqirit mbi tetë milionë eurosh, por disa i afrohen. Ish- legjenda e Napolit, Lorenzo Insigne po merr 7 milionë euro në Toronto, ndërsa shoku i skuadrës Federico Bernardeschi po merr 6 milionë euro në vit. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Armand Duka zgjidhet zëvendës-president i UEFA-s

Armand Duka zgjidhet zëvendës-president i UEFA-s

Ndërkombëtare
Vjen reagimi nga Armand Duka pas zgjedhjes si zëvendës president i UEFA-s

Vjen reagimi nga Armand Duka pas zgjedhjes si zëvendës president i UEFA-s

Ndërkombëtare
Një tifoz terrorist i Crvena Zvezdës mbeti i vrarë në Kosovë, mediat boshnjake ia zbulojnë identitetin dhe raportojnë për shtyrjen e derbit të Beogradit

Një tifoz terrorist i Crvena Zvezdës mbeti i vrarë në Kosovë, mediat boshnjake ia zbulojnë identitetin dhe raportojnë për shtyrjen e derbit të Beogradit

Ndërkombëtare
Ancelotti konfirmon në konferencë rikthimin e Arda Guler, talenti turk lëndohet vetëm disa minuta më vonë në stërvitje

Ancelotti konfirmon në konferencë rikthimin e Arda Guler, talenti turk lëndohet vetëm disa minuta më vonë në stërvitje

La Liga
Zbulohet përplasja në fund të ndeshjes mes Bellingham dhe Azpilicuetas: Ju nuk mund të flisni për 'Fair-Play'

Zbulohet përplasja në fund të ndeshjes mes Bellingham dhe Azpilicuetas: Ju nuk mund të flisni për 'Fair-Play'

La Liga
Florentino Perez ka një lajm të keq për Ancelottin dhe tifozët e Real Madridit

Florentino Perez ka një lajm të keq për Ancelottin dhe tifozët e Real Madridit

La Liga
Kalo në kategori