LAJMI I FUNDIT:

Washington Post: Ukraina ka nisur kundërsulmin e shumëpritur kundër Rusisë

Washington Post: Ukraina ka nisur kundërsulmin e shumëpritur kundër Rusisë

Forcat e Ukrainës kanë nisur kundërofensivën e tyre të shumëpritur për të rimarrë territorin e pushtuar nga Rusia, raportoi të enjten Washington Post, duke cituar katër ushtarë dhe oficerë ukrainas.

Reklama

Ushtria ukrainase hapi një “fazë vendimtare” në luftë me sulme të intensifikuara në vijën e frontit në Ukrainën juglindore të mërkurën, u cituan të kenë thënë anëtarët.

Kundërsulmi i Kievit synon të rivendosë integritetin e tij territorial dhe të “ruajë mbështetjen perëndimore”, thuhet në botim.

Zyrtarët, përfshirë presidentin ukrainas, Volodymyr Zelensky, kanë sinjalizuar ditët e fundit se kanë grumbulluar mjaftueshëm ndihmë ushtarake perëndimore për të ngritur një kundërofensivë të madhe kundër forcave ruse pa dhënë një datë të saktë për fillimin e saj.

Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?
Lexo po ashtu Rusët bombarduan vendin ku qëndroi lideri ukrainas në Kherson - A u përpoq Kremlini ta vriste Zelenskyn?

Zelensky deklaroi të shtunën se ushtria ukrainase ishte gati për të nisur një kundërofensivë kundër forcave ruse.

“Ne besojmë fuqimisht se do të kemi sukses”, tha Zelensky në një intervistë me The Wall Street Journal.

Ushtria ruse pretendoi këtë javë se kishte zmbrapsur ofensivën e premtuar prej kohësh të Ukrainës në tre ditë luftime. Kyiv nuk i është përgjigjur pretendimit.

Pas pushtimit në shkallë të plotë të fqinjit të tij vitin e kaluar, Kremlini pretendoi se kishte aneksuar rajonet Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia dhe Kherson të Ukrainës lindore dhe jugore, një veprim që u dënua gjerësisht nga komuniteti ndërkombëtar.

Megjithatë, pjesë të mëdha të këtyre zonave – duke përfshirë dy nga kryeqytetet rajonale – nuk janë aktualisht nën kontrollin e forcave ruse.

Luftimet e ashpra vazhdojnë në të katër rajonet e Ukrainës të pushtuara pjesërisht nga Rusia. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori