Superkupa e Italisë do të jetë një “Derby della Madonnina” mes Milanit dhe Interit, por aktualisht ka dy vende të mundshme për ndeshjen.

Kjo është ndeshja mes kampionëve në fuqi të Serie A dhe fituesve të Kupës së Italisë, që në këtë rast janë përkatësisht Milani dhe Interi.

Tradicionalisht ishte një ndeshje para-sezonale, por vitet e fundit është zhvendosur në muajin dhjetor ose janar.

Për sezonin 2022/2023, raportohet se do të luhet më 18 gusht 2023.

Trofeu gjithashtu caktohet rregullisht jashtë vendit si pjesë e një marrëveshjeje për të sjellë fonde shtesë në futbollin italian.

Sipas mediumit Corriere dello Sport, janë dy vende të mundshme që po konsiderohen në Arabinë Saudite me datë 18 janar.

I pari është stadiumi ndërkombëtar King Fahd, me një kapacitet prej 67 mijë vendesh, ndërsa tjetri është Stadiumi King Saud, i cili mban vetëm 22 mijë vende.

Edhe ora e fillimit është ende duke u përpunuar, pasi Mediaset e dëshiron në orën 21:00 me orën italiane, ndërsa diferenca kohore do ta bënte një ndeshje më të hershme. /Telegrafi/