Klubi i basketbollit i Pejës ka shënuar fitore kundër Kerasant Prishtinës me rezultat 66-58, për të regjistruar fitoren e gjashtë të stinorit.

Qendra Valdet Grapci, në moshën 44-vjeçare, ka veshur sonte fanellën me numër 16 me ngjyra verdhezi për të qenë afro 21 minuta në parket dhe për ta kthyer ekipin te fitorja, pas serisë më të dobët në historitë klubit- afro katër muaj pa fitore.

Grapci shënoi shtatë pikë, realizoi nëntë kërcime dhe regjistroi katër asistime në përballjen që Peja e fitoi ndaj Kerasan Prishtinës sonte, për t’i ngjallë shpresat e ekipit – në krizë të rëndë financiare – për mbijetesë.

Reklama

Peja me fitoren e sotme ndaj Kerasan Prishtinës ka regjistruar triumfin e gjashtë të stinorit krahas 15 humbjeve që i ka dhe ka dalë nga zona e rrezikshme e Superligës për momentin.

Reklama

Deri në fund të stinorit kanë mbetur edhe shtatë xhiro për t’u zhvilluar, që do të thotë se Peja do të ndeshet edhe njëherë me secilin ekip në Superligë – në ndeshjet që do të përcaktojnë fatin e treshes që po lufton për mbijetesë, ku përveç ish-kampionit bëjnë pjesë edhe debutuesja në Superligë, Borea dhe ekipi nga kryeqyteti, Kerasan Prishtina. /dukagjini/