LAJMI I FUNDIT:

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit

Ushtria e Ukrainës publikon pamje nga fusha e betejës nga fshati i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmutit
Reklama

Ushtria ukrainase publikoi të dielën pamje shtesë nga beteja për fshatin Andriivka, një fshat i vogël menjëherë në jug të qytetit të Bakhmut, të cilin forcat e Kievit thonë se e rimorën më 15 shtator.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, çlirimi i Andriivkas u konsiderua si një hap kyç në luftën për Bakhmutin, tha në atë kohë Maksym Zhorin, zëvendëskomandant i Brigadës së Tretë Sulmuese të Veçantë të Ukrainës.


Dhe pamjet e reja, thuhet se tregojnë luftëtarët që përparojnë përmes “një brezi pyjor të djegur nga luftimet”.

Brigada e Zhorin thotë se ka punuar për të mbajtur Andriivkan dhe për të konsoliduar fitoret e saj atje që kur fillimisht ripushtoi fshatin.

Ajo publikoi videon e saj të parë nga fusha e betejës javën e kaluar, duke treguar se pak kishte mbetur nga qyteti.

Bakhmut është kontestuar ashpër për muaj të tërë, edhe pasi grupi ushtarak privat Wagner pretendoi se kishte marrë kontrollin e qytetit dhe ia kishte dorëzuar atë forcave ruse.

Ukraina, Rusia dhe Wagner kanë pësuar humbje të rënda në betejën e vazhdueshme për qytetin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell

Mesazhi nga Blinken për Izraelin është i qartë – gazetari i BBC sjell "detajet" e tij

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Sulmuesit dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë – detaje dhe pamje të sulmit në Jerusalem nga i cili mbetën tre të vdekur

Botë
Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Hamasi merr përgjegjësinë për sulmin kur dy persona dolën nga një veturë dhe filluan të qëllojnë, duke vrarë tre njerëz në Jerusalem

Botë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Hungaria heq dorë, BE-ja ka rënë dakord për paketën e mbështetjes financiare për Ukrainën

Evropa
Kalo në kategori